Հայաստանում արտագնա զբոսաշրջության աճը 2010-ի հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 15.6 տոկոս, լրագրողներին մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Նրա խոսքերով, 9 ամիսների ընթացքում Հայաստան է այցելել շուրջ 488 հազար զբոսաշրջիկ: «Ակտիվություն է նկատվում նաև համաշխարհային զբոսաշրջության ոլորտում` 2010-ի հունվար-օգոստոսին աճը է կազմել է շուրջ 7 տոկոս, իսկ տարվա կտրվածքով այն կլինի 5 տոկոսի սահմաններում»,- ասել է նա: Ապրեսյանը նաև հաղորդել է, որ 2010-ի հունվար-սեպտեմբերին արտագնա զբոսաշրջության աճը կազմել է շուրջ 19 տոկոս` 474 հազար մարդ:
Միաժամանակ նա նշել է, որ արտագնա զբոսաշրջության աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, մասնավորապես, դեպի Թուրքիա ուղևորությունները կրճատվել են ինչպես քաղաքական գործիչների և երիտասարդության կողմից քարոզչության, այնպես էլ այլընտրանքային զբոսաշրջային ուղղությունների հետևանքով:

17 Ноябрь 2010 - 10:58 AMT
Рост в сфере въездного туризма в Армении в январе-сентябре текущего года составил 15,6%, сказал журналистам на пресс-конференции начальник управления туризма и территориального экономического развития Министерства экономики РА Мехак Апресян. По его словам, за 9 месяцев текущего года страну посетили 488 тыс. туристов. «Активность наблюдается также во всемирном туризме – за январь-август 2010 года рост составил порядка 7%, а по итогам года он будет в пределах 5%», – сказал он.
Апресян также сообщил, что за 9 месяцев текущего года рост выездного туризма составил порядка 19% – 474 тыс. человек.
При этом он сказал, что география выездного туризма расширяется, в частности, поездки в Турцию сократились как вследствие агитаций со стороны политических деятелей и молодежи, так и потому, что появились альтернативные доступные туристические направления.