17 Նոյեմբեր 2010 - 11:42 AMT
«Խոսքը գնում է ընդամենը 500 տոննա պանրի մասին, ընդ որում, պանրի դեֆիցիտը կազմել է շուրջ 5000 տոննա»,- ասել է նա: Այն հարցին, թե ինչու կաթնամթերքից թանկացել է միայն պանիրը, Գիգոյանն ասել է, որ պանիրը պատրաստում են միայն բնական կաթից, իսկ մնացած մթերքները կարելի է արտադրել փոշի կաթից: Փորձագետը կարծում է, որ առաջիկայում պանրի գները կկայունան, բայց դրանց կտրուկ անկում պետք չէ սպասել:
Միաժամանակ, մեկ այլ փորձագետ` գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու Գառիկ Պետրոսյանը կարծում է, որ Հայաստանի կառավարությունը խթանում է պանրի արտահանումը, ինչը հանգեցրել է դրա գների բարձրացմանը: Նրա տվյալների համաձայն, 2010-ին արդեն արտահանվել է 400 տոննա պանիր 2009-ի 200 տոննայի փոխարեն: «Իմ տեղեկությունների համաձայն, դեռ 350 տոննա պանիր պատրաստվում է արտահանման»,- ասել է նա: Միաժամանակ մասնագետն ավելացրել է, որ ողջունում է կառավարության քայլերը, որոնք ուղղված են արտահանման ծավալների ավելացմանը, սակայն «պետք չէ մոռանալ ներքին շուկայի պահանջմունքների և խնդիրների մասին»: Բացի դրանից, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ), արձագանքելով ԶԼՄ-ների հրապարակումներին պանրի գների կտրուկ բարձրացման վերաբերյալ, որոշել է սեփական դիտարկումն անցկացնել `այդ երևույթի պատճառները բացահայտելու համար: Միաժամանակ հանձնաժողովը դիմում է բոլոր այն ԶԼՄ-ներին, փորձագետներին և ՀԿ-ներին, որոնք հանդես են գալիս այս հարցի և մրցակցության խնդիրների վերաբերյալ մեկնաբանություններով, աջակցել ՏՄՊՊՀ ուսումնասիրություններին` ներկայացնելով կոնկրետ փաստեր և հանգամանքներ:
Այնուամենայնիվ, արդեն մի քանի շաբաթ տեղական ԶԼՄ-ներն ահազանգում են ժողովրդի կողմից այդքան սիրված մթերքի գների կտրուկ բարձացման մասին, սակայն ոչ ոք վստահ չէ, որ ինչ-որ քայլներ կձեռնարկվեն իրավիճակը փոխելու համար, հատկապես, նախատոնական շրջանում:

17 Ноябрь 2010 - 11:42 AMT
В то же время, другой эксперт, кандидат сельскохозяйственных наук Гарник Петросян считает, что правительство Армении стимулирует экспорт сыра, что и привело к повышению цен на него. Согласно его данным, в 2010 году уже было экспортировано 400 тонн сыра против 200 тонн в 2009 году. «По моим сведениям, еще 350 тонн готовится на экспорт», – сказал он. При этом специалист добавил, что он приветствует шаги правительства, направленные на увеличение объемов экспорта сельхозпродукции, однако «не надо забывать и о потребностях и проблемах внутреннего рынка».
Кроме того, государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК), отреагировав на публикации СМИ относительно резкого повышения цен на сыр, решила провести собственный мониторинг с целью выяснения причин данного явления. Одновременно комиссия обращается ко всем тем СМИ, экспертам и общественным организациям, которые выступают с комментариями этого вопроса и проблем конкуренции, содействовать исследованиям ГКЗЭК, представив конкретные факты и обстоятельства.
Тем не менее, вот уже несколько недель местные СМИ трезвонят о таком резком повышении цен на столь любимый нашим народом продукт, однако нет уверенности в том, что будут предприняты какие-либо шаги по изменению ситуации, особенно, в предпраздничный период.