17 Նոյեմբեր 2010 - 12:08 AMT
Ըստ զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգի, նախատեսվում է մինչև 2030թ. զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակը հասցնել 3 միլիոնի այսօրվա 600 հազարի փոխարեն, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Նրա խոսքերով, երկիրը շատ ավելի շուտ կհասնի այդ ցուցանիշին: «Ես հուսով եմ, որ առաջիկա տարիներին մենք կվերադառնանք երկրում զբոսաշրջության աճի մինչճգնաժամային ցուցանիշներին՝ 20-25 տոկոս, որը գրանցվել է 2001-2007թթ.: Ակնկալվում է նաև Իրանից և այլ երկրներից զբոսաշրջիկների հոսքի աճ, ինչին կնպաստի նաև «Տաթևի թևեր» նախագիծը»,-ասել է Ապրեսյանը:
Ըստ նրա, վերջին 2-3 տարում զբոսաշրջիկների հոսքը Իրանից Հայաստան աճում է՝ ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ այցելած 488 հազար զբոսաշրջիկներից 80 հազարը ժամանել էին Իրանից, ընդ որում, նախորդ տարի այդ ցուցանիշը կազմում էր 40 հազար:
Մ.Ապրեսյանը հայտնել է նաև, որ ըստ հարցումների յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ Հայաստանում միջին չափով ծախսում է 700-800 դոլար, սակայն, ըստ նրա, այդ ցուցանիշը 1000 դոլարից քիչ չէ:

Согласно концепции развития туризма, в Армении до 2030 года планируется достичь показателя 3 млн туристических посещений в год, против нынешних 600 тысяч, сообщил на пресс-конференции начальник управления туризма и территориального экономического развития Министерства экономики РА Мехак Апресян.
При этом он считает, что страна достигнет этого показателя гораздо раньше. «Я надеюсь, что в ближайшие годы мы вернемся к докризисным темпам роста туризма в стране на уровне 20-25%, которые регистрировались в 2001-2007 годах. Ожидаем также динамичный рост туристических посещений из Ирана и из других стран, чему будет также способствовать проект «Крылья Татева», – сказал Апресян.
По его словам, за последние 2-3 года туристический поток из Ирана в Армению увеличивается, из 488 тыс. туристов, посетивших Армению в январе-сентябре текущего года порядка 80 тыс. прибыли из Ирана, при том, что в прошлом году этот показатель был меньше – 40 тыс. человек.
Начальник управления туризма также сообщил, что согласно опросам каждый турист в среднем тратит в Армении $700-800, но, по его мнению, данный показатель составляет не менее 1000$.