Նոյեմբերի 16-ին Ազատ ծրագրային ապահովման (ԾԱ) շարժման հիմնադիր Ռիչարդ Սթոլմանը Երևանում իր ունկընդիրներին պատմել է ծրագրային ապահովման ազատության ու կիրառման էթիկայի վերաբերյալ իր մոտեցման մասին: Ըստ նրա, ազատ ծրագրային ապահովումը դա ոչ այնքան տեխնիկական խնդիր է, որքան սոցիալ-տնտեսական ու էթիկայի խնդիր: Նա օրինակներ է բերել, երբ ԾԱ առաջատար արտադրողները թույլ էին տալիս իրենց ջնջել ծրագրերը օգտվողների համակարգիչներից: Նա նաև հանդես է եկել ոչ ազատ ծրագրային ապահովման կիրառման դեմ պետական հաստատությունների կողմից և կրթության ոլորտում:
«Եթե կառավարությունն օգտագործում է ոչ ազատ ծրագրային ապահովում, դա նույնն է, ինչ մի քանի օրով ԿՀՎ-ին քո տուն հրավիրելը»,-հայտարարել է նա: Սթոլմանի դասախոսությանը, որն աննախադեպ երկար տևեց՝ մոտ 3 ժամ, ներկա էր շուրջ 230 մարդ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սթոլմանը, ազատ ԾԱ շարժման առավել հետևողական հետնորդները Հնդկաստանը, Հարավային Ամերիկայի, ինչպես նաև Եվրոպայի որոշ երկրներն են՝ Ֆրանսիան, Իսպանիան, սկանդինավյան երկրները:
«Հետկոմունիստական երկրներում այդ շարժումն այնքան էլ զարգացած չէ: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այդ երկրներում մարդիկ կենտրոնացած էին միայն միջոցներ վաստակելու վրա և չէին մտածում ազատության մասին: Սակայն, այժմ ամեն ինչ փոխվում է, ազատ ԾԱ-ն ակտիվորեն զարգանում է Չինաստանում, կարծես, Հայաստանում ևս հետաքրքրություն է նկատվում»,-ասել է Ռիչարդ Սթոլմանը: Դասախոսության ընթացքում Սթոլմանը աճուրդ է կազմակերպել՝ առաջրկելով գնուի արձանիկը, որը խորհրդանշում է GNU նախագիծը, որի հիմնադիրն է հանդիսանում Սթոլմանը: Այն վաճառվել է 65 հազար դրամով՝ 180 դոլար:
Ռիչարդ Սթոլմանը Հայաստանում է գտնվում շվեյցարական հումանիտար КАSА հիմնադրամի հրավերով: Սթոլմանը դասախոսություններով հանդես կգա նաև նոյմեբերի 18-ին Երևանում և նոյեմբերի 19-ին՝ Գյումրիում: Այնուհետև Սթոլմանը կմեկնի Վրաստան: Դասախոսությունների մուտքն ազատ է, սակայն ըստ նախնական գրանցման www.kasa.am կայքում: Սթոլմանի դասախոսությունները հասցեագրված են ոչ միայն նեղ մասնագետների, այլ նաև յուրաքանչյուր օգտվողի:

17 Ноябрь 2010 - 13:52 AMT
Основатель движения свободного программного обеспечения Ричард Столлман 16 ноября рассказал слушателям в Ереване о своем подходе к свободе и этике использования программного обеспечения. По его словам, свободное программное обеспечение – это проблема не столько техническая, сколько социально-экономическая и этическая. Он привел примеры, когда ведущие производители несвободного ПО позволяли себе удалять программы с компьютеров пользователей. Он также выступил против использования проприетарного ПО государственными учреждениями и в сфере образования.
“Если правительство использует несвободное ПО – это то же самое, что пригласить к себе ЦРУ на парочку дней”, – заявил он. На лекции Столлмана, которая оказалась беспрецедентно длинной (около 3 часов), присутствовало свыше 230 человек. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Ричард Столлман, наиболее активными последователями движения свободного ПО в мире являются страны Южной Америки, Индия и некоторые европейские страны: Франция, Испания, скандинавские страны.
«В посткоммунистических странах движение за свободное ПО не очень развито, не больше, чем последние 20 лет. После развала СССР в этих странах люди были сосредоточены лишь на зарабатывании денег и не думали о свободе. Однако сейчас все меняется, свободное ПО активно развивается в Китае, кажется, что и в Армении наблюдается интерес», – сказал Ричард Столлман. В ходе лекции Ричард Столлман устроил аукцион, предложив в качестве лота сувенирную антилопу-гну, символизирующую проект GNU, основателем которого является Столлман. Она была продана за 65 тыс. драмов ($180).
Ричард Столлман находится в Армении по приглашению швейцарского гуманитарного фонда “КАSА”. Лекции Столлмана также состоятся 18 ноября в Ереване и 19 ноября в Гюмри. Затем Столлман отправится в Грузию. Вход на лекции – свободный, по предварительной регистрации на сайте www.kasa.am. Лекции Столлмана предназначены не только для узких специалистов, но и для каждого пользователя компьютера.