17 Նոյեմբեր 2010 - 14:03 AMT
2011 թվականին ՀՀ կառավարության սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունը հիմնականում միտված է լինելու հակաճգնաժամային քաղաքականությունից դեպի կայուն տնտեսական զարգացմանը վերադառնալուն` իրականացնելով զարգացմանն ուղղված առաջնահերթ բարեփոխումներ, ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ՀՀ Ազգային Ժողովում ներկայացնելով 2011 թվականի բյուջեի նախագիծը:
«ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը 2011 թվականին հիմնականում նպատակաուղղված է լինելու տնտեսության դիվերսիֆիկացման խորացմանը և արտահանման կողմնորոշման ընդլայնմանը, իրականացվող տնտեսական քաղաքականության սոցիալական ուղղվածության խորացմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, գործարար և ներդրումային միջավայրի էական բարելավմանը, տնտեսական աճն ապահովելու համար լրացուցիչ խթանների բացահայտմանն ու ներդրմանը` զուգահեռաբար իրականացնելով զարգացմանն ուղղված արդեն իսկ մեկնարկած բարեփոխումները և առաջնահերթ քաղաքականությունները»,- հայտնել է վարչապետն իր խոսքում:
Նա նշել է, որ իրականացվելիք մակրոտնտեսական քաղաքականությունը ենթադրում է բյուջետային դեֆիցիտի աստիճանական նվազեցում, պետական պարտքի աճի տեմպերի սահմանափակում` այն ողջամիտ` այսինքն տնտեսության զարգացման համար անվտանգ մակարդակ, լողացող փոխարժեքի ռեժիմ։
Մասնավորապես, գնաճը 12-ամսյա թիրախով կանխատեսվում է 4%-ի շրջանակներում` 1.5%-անոց միջանցքում, իսկ ՀՀ 2011 թվականի պետական բյուջեի ծախսերի առումով նախատեսվում է իրականացնել բյուջետային դեֆիցիտի ծրագիր, որը ենթադրում է, որ դեֆիցիտը չի գերազանցելու 4%-ը։ Դեֆիցիտը հիմնականում կֆինանսավորվի փոխառու միջոցներով, ներքին և արտաքին ռեսուրսների հաշվին, ընդ որում` 86.8% բաժին կընկնի արտաքին պարտքին և 2011 թվականի վերջում կանխատեսում են ունենալ 4305.1 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով արտաքին պարտք։ Արտաքին պետական պարտքի այսպիսի բեռը բնութագրվում է որպես նվազ կամ միջին հարկային բեռ և, մեր գնահատականներով, այն իր մեջ սպասարկման վտանգներ չի պարունակում։

В 2011 году социально-экономическая политика правительства Армении в основном будет направлена на возврат от антикризисной политики к стабильному развитию экономики, а также будут проведены первоочередные реформы, направленные на развитие страны, сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, представляя в Национальном собрании РА проект бюджета на 2011 год.
«Экономическая политика правительства в 2011 году в основном будет направлена на углубление диверсификации экономики и расширение экспортоориентированности, углубление социальной направленности реализуемой экономической политики, развитие инфраструктур, существенное улучшение бизнес- и инвестиционной среды, выявление и использование дополнительных стимулов, обеспечивающих экономический рост», – сказал премьер в своей речи.
Он отметил, что реализуемая макроэкономическая политика предполагает постепенное сокращение бюджетного дефицита, ограничение темпов роста госдолга, режим плавающего курса, сообщает пресс-служба правительства.
В частности, целевой уровень инфляции в следующем году составлит 4%. В связи с расходами бюджета предполагается реализовать программу бюджетного дефицита, которая предполагает, что дефицит не превысит 4%. «Дефицит в основном будет финансироваться заемными средствами за счет внутренних и внешних источников. При этом 86,8% выпадет на долю внешнего долга, который, согласно прогнозам, к концу 2011 года составит $4305,1 млн. Такой уровень внешнего долга является средним или низким кредитным грузом, который не содержит угроз по его обслуживанию», – говорится в сообщении.