Կառավարության ծրագրի համաձայն` պետական եկամուտների հավաքագրման աստիճանի բարձրացումը հարկաբյուջետային գերակա ուղղություններից մեկն է, ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում ներկայացնելով 2011 թվականի բյուջեի նախագիծը:
Նրա խոսքով, ՀՆԱ-ի նկատմամբ հարկային եկամուտների մակարդակը պետք է ավելանա առանց դրույքաչափերի ավելացման։ «2011 թվականին, ինչպես և նախորդ տարիներին ապահովվելու է բյուջետային եկամուտների հավաքագրման աճի` ՀՆԱ-ի աճի տեմպի նկատմամբ առաջանցիկ տեմպեր։ 2011 թվականի բյուջետային ռեսուրսների փաթեթը հիմնականում կհամալրվի ի հաշիվ հարկային եկամուտների աճի։ Եթե 2010թ. պլանային ցուցանիշը պետական եկամուտների, սոցիալական վճարների և տուրքերի հաշվին մենք ծրագրել էինք, որ կկազմի 675 մլրդ դրամ, ապա 2011թ. ցուցանիշը կազմում է 773 մլրդ դրամ, այսինքն` շուրջ 100 մլրդ դրամով ավելանալու են 2011 թվականի ընթացքում մեր բյուջեի պետական եկամուտները»,- գտնում է վարչապետը:
Այդ կապակցությամբ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այսպիսի հավաքագրումներն իրականացվելու են` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2009-2010 թվականներին Հակաճգնաժամային ծրագրի իրականացման շրջանակներում նաև սահմանվել են լրջագույն արտոնություններ ։ «Փոքր և միջին ձեռնարկությունների շրջանակներում իրականացվող հարկային բարեփոխումների ընթացքում շուրջ 35.000 տնտեսվարող սուբյեկտներ հայտնվել են հաստատագրված վճարումների դաշտում։ Արդյունքում շուրջ 24 մլրդ դրամ լրացուցիչ լիկվիդային միջոցներ գտնվում են փոքր և միջին ձեռնարկությունների մոտ»,- ավելացրել է Տիգրան Սարգսյանը:

17 Ноябрь 2010 - 14:50 AMT
Согласно программам правительства Армении, повышение уровня собираемости бюджетных доходов является одним из приоритетных направлений налогово-бюджетной политики, сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, представляя 17 ноября парламенту страны проект бюджета на 2011 год.
По его словам, уровень налоговых доходов должен повыситься без повышения ставок. «В 2011 году, как и в предыдущие годы, темпы роста поступлений в бюджет должны превысить темпы роста ВВП. Если плановый показатель госдоходов в 2010 году составляет 675 млрд драмов, то показатель 2011 года составит 773 млрд драмов, то есть за год доходы бюджета должны увеличиться на 100 млрд драмов», – считает премьер.
В связи с этим глава правительства отметил, сообщает пресс-служба правительства РА, что такие поступления в бюджет должны быть обеспечены при тех обстоятельствах, что в 2009-2010 годах в рамках антикризисной политики были установлены серьезные льготы. «В ходе налоговых реформ для МСБ, порядка 35 тыс. хозяйствующих субъектов оказались в поле фиксированных выплат. В результате, порядка 24 млрд ликвидных средств находятся у МСБ», – добавил Тигран Саркисян.