18 Նոյեմբեր 2010 - 12:51 AMT
GITI 2010-ում մրցանակները կիսեցին հայկական և վրացական ՏՏ-ընկերությունները: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել UITE Expo-ի տնօրեն Վահան Հովսեփյանը: Ընդ որում, եթե վրացական կողմն ավելի լավ էր ներկայացված պետական կազմակերպությունների կողմից, ապա հայկական ընկերություններն առաջատար էին մասնավոր սեկտորում` կոմերցիոն կազմակերպությունների շարքում արժանանալով 6 անվանակարգերից 4-ին: Այնուամենայնիվ, EKENG միակ պետական կազմակերպությունը, որը Հայաստանի կողմից մասնակցում էր խորհրդաժողովին, նույնպես մրցանակի արժանացավ 8 անվանակարգերից մեկում:
Ինչպես նշել է Վահան Հովսեփյանը, Հայաստանը խորհրդաժողովին երրորդ անգամ է մասնակցում, սակայն հայկական ՏՏ-ընկերություններն առաջին անգամ են մասամբ ինքնուրույն ֆինանսավորել իրենց մասնակցությունը` գիտակցելով, որ դա բարենպաստ ազդեցություն կունենա ընկերությունների զարգացման վրա: Ինչպես մամլո ասուլիսում ասացին հաղթող ընկերությունների ներկայացուցիչները, GITI 2010-ի ընթացքում իրենց հաջողվեց գործարքներ կնքել Վրաստանի, Ալբանիայի, Իսրայելի և այլ ընկերությունների հետ: Հայկական X-Tech, Essential Solutions, IDram, LimeTech, EKENG ընկերությունները լավագույնը ճանաչվեցին նոյեմբերի 10-12-ը Թբիլիսիում կայացած GITI 2010 տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նորարարությունների երրորդ տարածաշրջանային խորհրդաժողովի հինգ անվանակարգերում: Ընդհանուր առմամբ GITI 2010-ում 14 անվանակարգ էր ներկայացված: Խորհրդաժողովին մասնակցում էին Հայաստանի 15 ՏՏ-ընկերությունների24 ներկայացուցիչներ: Եռօրյա միջոցառումն ավելի քան 200 ներկայացուցիչ էր հավաքել աշխարհի 20 երկրներից:

18 Ноябрь 2010 - 12:51 AMT
На GITI 2010 премии поделили армянские и грузинские ИТ-компании. Об этом журналистам сообщил директор UITE Expo Ваан Овсепян. Причем, если грузинская сторона была лучше представлена государственными организациями, то армянские компании лидировали в частном секторе, удостоившись 4 из 6 номинаций среди коммерческих организаций. Тем не менее, единственная государственная организация EKENG, принимавшая участие в конференции от Армении, также удостоилась награды в одной из 8 номинаций.
Как отметил Ваан Овсепян, Армения принимает участие в конференции в третий раз, однако впервые армянские ИТ-компании частично самостоятельно профинансировали свое участие, осознавая, что это благоприятно сказывается на развитии компании. Как сказали во время пресс-конференции представители победивших компаний, в ходе GITI 2010 им удалось заключить контракты с компаниями из Грузии, Албании, Израиля и др.
Армянские компании X-Tech, Essential Solutions, IDram, LimeTech, EKENG были признаны лучшими в пяти номинациях на третьей региональной конференции по инновациям в сфере информационных технологий GITI 2010, проходившей с 10 по12 ноября в Тбилиси. Всего на GITI 2010 было представлено 14 номинаций. В конференции принимали участие 24 представителя 15 ИТ-компаний из Армении. Трехдневное мероприятиe собрало более 200 представителей 20 стран мира.