18 Նոյեմբեր 2010 - 12:59 AMT
Պետական ավտոճանապարհներին մերձակա խանութներն ու սպասարկման օբյեկտները այսուհետ մեկ միասնական ճարտարապետական լուծում կունենան
Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 18-ի նիստում հավանություն է տվել «Միջպետական և հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհներին հարող տարածքներում առևտրի և սպասարկման օբյեկտների նախագծային լուծումների կատալոգի ներդրման մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման նախագծին: Նախագծի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նշված տարածքներում իրականացվող անկանոն և տարաբնույթ կառուցապատումը կանոնակարգելու և քաղաքաշինական միասնական ճարտարապետական լուծումներով միջավայր ձևավորելու անհրաժեշտությամբ:
Ինչպես նշել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը ճեպազրույցի ժամանակ, կատալոգում կներառվեն թվով 10 առևտրի և սպասարկման օբյեկտների նախագծային առաջարկներ` տեղական շինանյութերի կիրառմամբ, ճարտարապետահատակագծային սկզբունքային և ճակատների հնարավոր այլընտրանքային լուծումների դասակարգմամբ:
Որոշման նախագծով առաջարկվում է Հայաստանի Հանրապետության մարզպետներին վերը նշված ավտոմայրուղներին հարող տարածքներում իրականացվող կառուցապատումն իրականացնելիս առաջնորդվել կատալոգում ներառված նախագծային լուծումներով: Վարդան Վարդանյանը հավելել է, որ արդեն գործող օբյեկտները չեն քանդվելու: Նման որոշումը հատկապես արդիական է Երևան-Սևան հատվածում:

Правительство Армении на заседании 18 ноября одобрило внедрение каталога проектных архитектурных решений торговых и обслуживающих объектов, расположенных на территориях, прилегающих к государственным и межгосударственным дорогам.
Как отметил в ходе брифинга в пресс-центре правительства РА министр градостроительства Вардан Варданян, разработка данного каталога направлена на то, чтобы на указанных территориях упорядочить неорганизованное и разнообразное строительство, что будет способствовать формированию среды с еденными архитектурными решениями.
По его словам, в каталоге будет представлено порядка 10 проектных предложений для строительства объектов торговли и предоставления услуг. Помимо этого, проектным решением предлагается губернаторам областей страны придерживаться именно этих архитектурных решений. Вардан Варданян добавил, что речь здесь идет о капитальном строительстве подобных объектов, действующие же на указанных территориях объекты не будут снесены. Актуальность решения правительства РА министр особенно видит на участке государственной дороги Ереван-Севан.