(?)Ռիչարդ, ո՞ր երկրներում է ավելի շատ զարգացած Ձեր շարժումը` զարգացած, թե զարգացող:
(!)Պատկերը միանշանակ չէ` յուրաքանչյուր երկիր ունի իր մշակույթը, սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական յուրահատկությունը, ինչն ազդում է շարժման տարածման վրա: Հետխոհրդային երկրներում ազատ ծրագրային ապահովումն ադքան զարգացած չէ, այն սկսել է զարգանալ վերջին 20 տարում: Դա բացատրվում է նրանով, որ թեև կոմունիզմի գաղափարախոսությունը հանգում էր նրան, որ բոլորը պետք է ունեցածով կիսվեն միմյանց հետ, իրականում ԽՍՀՄԸ-ը փլուզվեց կոռուպցիայի հետևանքով: ԽՍՀՄ փլուզմից հետո Ռուսաստանում, Արևելյան Եվրոպայի երկրներում մարդիկ ավելի շատ կենտրոնացած էին դրամ վաստակելու վրա և ոչինչ չէին ցանկանում լսել ազատության մասին: Այդպիսի արձագանք ես նկատեցի նաև Չինաստանում 1990-ականներին, սակայն հիմա ամեն ինչ փոխվում է: Ազատ ԾԱ-ն ակտիվ զարգանում է Չինաստանում, թվում է` Հայաստանում ևս առաջընթաց է նկատվում, որոշ չափով զարգանում է նաև Ռուսաստանում, բայց ոչ այդքան ակտիվ: Ազատ ԾԱ շարժման առավել վառ հետնորդներն են Հարավային Ամերիկայի երկրները, Հնդկաստանը և որոշ եվրոպական երկրներ` Իսպանիան, Ֆրանսիան, Սկանդինավիան:
(?)ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում որոշ կառավարական կառույցներ սկսել են օգտագործել ԾԱ` հիմնված GNU/Linux-ի վրա:Կարելի՞ է ասել, որ ինչ որ առումով Դուք հասել եք Ձեր նպատակին:
(!)Ոչ, մենք միայն սկսում ենք հասնել մեր նպատակին:Մեր նպատակն է, որպեսզի բոլոր օգտագործողները լինեն ազատ և վերահսկողության չենթարկվող:Երբ այլևս չի լինի ոչ ազատ ԾԱ-ն, այդ ժամանակ կարելի է ասել, որ մենք հասել ենք մեր նպատակին:
(?)Ձեր դասախոսության ժամանակ Դուք հայտարարեցիք, որ ազատ ԾԱ-ին անցումը կհանգեցնի միայն ոչ շատ աշխատատեղերի կրճատմանը ՏՏ-արդյունաբերությունում: Միաժամանակ, նշեցիք, որ ոչ մի տնտեսական հետազոտություն չեք անցկացրել:Ինչպե՞ս կարող եք համոզված լինել դրանում:
(!)Դե, ես չգիտեմ, թե ինչը կարելի է համոզվածություն համարել: Ազատ ԾԱ հետևանքով կորցրած աշխատատեղերը շատ չեն լինի:Ես հետևություններ եմ կատարում` ելնելով առողջ դատողությունից:
(?)Ասում են, որ Դուք չեք օգտվում պլաստիկ քարտերից և բջջային հեռախոսից:
(!)Ես օգտվում եմ պլաստիկ քարտից ավիատոմսի արժեքը վճարելու համար, վարձույթով մեքենա վերցնելու համար, թեև, վաղուց դա չեմ արել:
(?)Ինչպե՞ս եք ապրում առանց բջջային հեռախոսի:
(!)Ես օգտագործում եմ ուրիշների բջջային հեռախոսները, ես ինձ հետ հեռախոս չեմ վերցնում:
(?)Գոյություն ունեն կարծրատիպեր, որ ծրագրավորողներին չի հետաքրքրում ոչինչ բացի ԾԱ-ից և համակարգիչներից, բայց ես գիտեմ, որ Դուք հոբբիներ ունեք:Կարո՞ղ եք պատմել դրանց մասին:
(!)Ես զբաղվել եմ ազգային պարերով, բայց հիմա այլևս չեմ զբաղվում, քանի որ տենդինիտ ունեմ, և իմ ոտքերը ցավում են: Ես շատ եմ տխրել այդ առիթով: Իմ մյուս հոբբին ինդոնեզական երաժշտությունն է: Պատանեկության տարիքում ես նույնիսկ գամելան-նվագախումբ էի կազմակերպել: Երբ ես սկսեցի շատ ճանապարհորդել, ստիպված թողեցի այդ զբաղմունքը: Հիմա ես շարունակում եմ երաժշտություն, ընթերցանություն վայելել, երբեմն էլ `ուտելիք պատրաստել:
(?)Դուք անվճար ԾԱ եք քարոզում, Դուք փող չեք վերցնում Ձեր դասախոսությունների համար, այդ դեպքում ինչպե՞ս եք դրամ վաստակում ապրելու համար:
(!)Ոչ, ես փող վերցնում եմ, եթե ինձ առաջարկում են: Ես չեմ հրաժարվում փողից, սակայն նաև հաճախ անվճար եմ ելույթ ունենում:
(?)Ինչպիսի՞ դիստրիբուտիվ եք օգտագործում Դուք:
(!)Ես օգտագործում եմ gNewSense, քանի որ և այն ազատ ծրագրերից միակն է, որն ապահովվում է իմ համակարգչի կողմից, որն անհատական համակարգիչ չէ:

(?)Ричард, в каких странах больше развито ваше движение в развитых или развивающихся?
(!)Картина неоднозначна – каждая страна имеет свою культурную, социально-экономическую и политическую специфику, что виляет на распространение движения. В посткоммунистических странах движение за свободное программное обеспечение не очень развито, оно стало развиваться в последние 20 лет. Это объясняется тем, что, хотя и идеология коммунизма сводилась к тому, что все должны делиться друг с другом, на самом деле СССР развалился в результате коррупции. После падения Советского Союза в России, в странах Восточной Европы люди были сосредоточены лишь на зарабатывании денег и не хотели ничего слышать о свободе. Такую реакцию я заметил и в Китае в 1990-х, однако сейчас все меняется. Свободное ПО активно развивается в Китае, кажется, что и в Армении наблюдается интерес. Немного развивается и в России, но не так активно. Наиболее яркими последователями движения свободного ПО являются страны Южной Америки, Индия и некоторые европейские страны: Испания, Франция, Скандинавия.
(?)Некоторые правительственные структуры в США и Европе начали использовать ПО, основанное на GNU/Linux. Можно сказать, что в какой-то степени Вы добились своей цели?
(!)Нет, мы лишь начинаем добиваться своей цели. Наша цель, чтобы все пользователи стали свободными и неподконтрольными. Когда больше не будет проприетарного ПО, можно будет сказать, что мы добились своей цели.
(?)Во время вашей лекции Вы заявили, что полный переход на свободное ПО приведет лишь к небольшому сокращению рабочих мест в ИТ-индустрии. И, вместе с тем отметили, что никакого экономического исследования не проводили. Как вы можете быть в этом уверенны?
(!)Ну, я не знаю, что можно назвать уверенностью. Рабочих мест, которые могут быть потеряны вследствие этого, немного. Я привожу выводы, которые вытекают из здравого смысла.
(?)Говорят, что Вы не пользуетесь кредитками и мобильным телефоном… (!)Я пользуюсь кредитной карточкой для оплаты авиабилета, для того чтобы взять напрокат автомобиль. Правда, я давно уже этого не делал.
(?)А как Вы обходитесь без мобильного телефона?
(!)Я использую мобильные телефоны других людей, я не ношу телефон с собой.
(?)Существует стереотип, что программистов не интересует ничего кроме ПО и компьютеров, но я знаю, что у Вас есть увлечения. Можете рассказать о них?
(!)Я увлекался фольклорными танцами, однако больше не занимаюсь этим, поскольку у меня тендинит, и у меня болят ноги. Я очень грустил по этому поводу. Другое мое увлечение – индонезийская музыка. Юношей я даже организовал оркестр-гамелан. Когда я начал много путешествовать, мне пришлось оставить это дело. Сейчас я продолжаю наслаждаться музыкой, чтением, едой, а иногда и приготовлением еды.
(?)Вы ратуете за бесплатное ПО, вы не берете денег за свои лекции, так как вы зарабатываете себе на жизнь?
(!)Нет, беру, если их мне предлагают. Я не отказываюсь от денег, однако я также часто выступаю бесплатно.
(?)Какой дистрибутив используете Вы?
(!)Я использую gNewSense, поскольку он единственный из многих свободных программ, который поддерживается моим компьютером, который не является ПК.