2010-ի նոյեմբերին Հայաստանի ապահովագրական շուկան դարձել է 15 տարեկան: Ինչպես հաղորդել է լրագրողներին մամլո ասուլիսում Հայաստանի Ապահովագրական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի տնօրեն Անդրանիկ Օհանջանյանը, եթե 1997-ի տվյալներով ապահովագրական ընկերությունների կողմից ստանձնած պարտավորությունները կազմել են 60 մլրդ դրամ, ապա 2010-ի արդյունքներով այդ ցուցանիշը կազմել է 3.25 տրլն դրամ: Բացի դրանից, եթե 1997-ին հավաքվել է 431 մլն դրամ արժողությամբ ապահովագրման գումար, ապա 2010-ի 9 ամիսների արդյունքով այդ գումարը կազմել է 6.6 մլրդ դրամ: Ապահովագրական վճարների գումարը 13 տարի առաջ կազմել է 826 մլն դրամ, իսկ 2010-ի երեք եռամսյակների արդյունքով` 1.3 մլրդ դրամ: Հայաստանում 2010-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ գործում են ապահովագրման 6 հազար պայմանագրեր:
Օհանջանյանիի խոսքերով, տվյալ պահին Հայաստանում գործում են 9 ապահովագրական ընկերություններ: «Ոչ կյանքի» ապահովագրման կարգով երկրում գործում է լիցենզավորման 18 տեսակ, մինչև ԱՊՊԱ հայտնվելը ոչ մեծ պահաջարկ էր վայելում ավտոմեքենաների կամավոր ապահովագրումը: «Հայաստանում կյանքի ապահովագրություն չկա, կապված նրա հետ, որ 2007-ին ընդունված օրենքի համաձայն, նույն ընկերությունը չի կարող ունենալ «կյանքի» և «ոչ կյանքի» ապահովագրման լիցենզիա: Քանի որ կյանքի ապահովագրման համար պետք է ստեղծել նոր ընկերություն բավական մեծ կապիտալով, ապա առաջիկա տարիներին Հայաստանում հազիվ թե հայտնվի նման ընկերություն»,- ասել է նա:

19 ноября 2010 года страховому рынку Армении исполнилось15 лет. Как сообщил на пресс-конференции журналистам исполнительный директор Ассоциации участников страхового рынка Армении Андраник Оганджанян, если по итогам 1997 года взятые на себя обязательства страховых компаний составляли 60 млрд драмов, то по итогам января-сентября текущего года данный показатель составил 3, 25 трлн драмов. Кроме того, если в 1997 году было собрано страховой премии в размере 431 млн драмов, то по итогам 9 месяцев текущего года эта сумма составила 6,6 млрд драмов. Сумма страховых выплат 13 лет назад составляла 826 млн драмов, а по итогам трех кварталов текущего года 1,3 млрд драмов. По состоянию на 30 сентября 2010 года в Армении действуют 60 тыс. договоров страхования.
По словам Оганджаняна, на данный момент в Армении действует 9 страховых компаний. По классу страхование «нежизни» в стране действуют 18 видов лицензий, наибольшим спросом до появления обязательного страхования ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств, пользовалась услуга добровольного страхования автотранспорта. «В Армении нет страхования жизни в связи с тем, что согласно закону, принятому в 2007 году, одна и та же компания не может иметь лицензию на страхование «жизни» и «нежизни». Так как для того, чтобы получить лицензию на страхование жизни нужно создать новую компанию с достаточно большим капиталом, то в ближайшие годы вряд ли в Армении появится подобная страховая компания», – добавил он.