19 Նոյեմբեր 2010 - 12:55 AMT
Այսօրվա դրությամբ ԱՊՊԱ պայմանագիր է ձեռք բերել վարորդների 10 տոկոսը, ասել է Հայաստանի ապահովագրական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Օհանջանյանը: Ըստ նրա, ակնկալվում է, որ մինչ տարեվերջ կապահովագրվի Հայաստանում առկա ավտոմեքենաների շուրջ 80 տոկոսը: «Ըստ հայկական մտածելակերպի առանձնահատկությունների մարդիկ ապահովագրում են իրենց մեքենաները սահմանված ժամկետի վերջին օրերին, ես գտնում եմ, որ ապահովագրական ընկերությունները պատրաստ են սպասարկել դեկտեմբերի վերջին սպասվող հաճախորդների մեծ հոսքը»,-ասել է Օհանջանյանը: Նա հստակեցրել է, որ ԱՊՊԱ պայմանագրեր են վաճառում ՀՀ տարածքում գործող ապահովագրական 9 ընկերություններից 8-ը:
Բացի այդ, ակնկալվում է, որ ԱՊՊԱ պայմանագրերի 100 տոկոսի վաճառքի դեպքում ապահովագրավճարների ընդհանուր ծավալը կաճի տարեկան 13-14 մլրդ դրամով: Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ ապահովագրական ընկերությունների ապահովագրավճարների ծավալը կազմում է 6,6 մլրդ դրամ:
Ըստ Ասոցիացիայի տնօրենի, որպես օրենք, ԱՊՊԱ-ն չի լինում ապահովագրման եկամտաբեր տեսակ, սակայն, մարդիկ պարտադիր ավտոապահովագրման պատճառով ստիպված են լինում ավելի շատ շփվել ապահովագրական ընկերությունների հետ, որի արդյունքում վստահություն է առաջանում և կամավոր ապահովագրումը ևս զարգանում է:

В Армении на сегодняшний день полисы ОСАГО приобрели уже порядка 10% автомобилистов, сказал исполнительный директор Ассоциации участников страхового рынка Армении Андраник Оганджанян. По его словам, ожидается, что до конца года будет застраховано не менее 80% всех автомобилей страны. «Согласно особенностям «армянского менталитета», люди страхуют свои автомобили в последние дни установленного срока, и я считаю что страховые компании готовы к обслуживанию того большого потока клиентов, который ожидается в конце декабря», – сказал Оганджанян. Он уточнил, что полисы ОСАГО продают 8 из 9 страховых компаний, действующих на территории РА.
Кроме того, ожидается, что при продаже всех 100% полисов ОСАГО общий объем страховых премий компаний увеличится на 13-14 млрд драмов в год. По состоянию на 30 сентября текущего года объем страховых премий страховых компаний Армении составляет 6,6 млрд драмов.
По словам директора Ассоциации, как правило, ОСАГО не бывает прибыльным видом страхования, но люди, ввиду обязательного автострахования, бывают вынуждены больше общаться со страховыми компаниями, вследствие чего приобретается доверие и развивается добровольное страхование.