Նոյեմբերի 19-ին Երևանում Երեխաների հանդեպ բռնության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ Ոստիկանության Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության անչափահասների գործերով ավագ տեսուչ Հայկ Բասիլյանն ասել է, որ «ՀՀ ոստիկանությունը կարևորում է նման անթույլատրելի երևույթի կանխարգելումը»: «Երեխաների հանդեպ բռնությունը դա ընդհանուր խնդիր է, որը պետք է լուծել ընդհանուր ուժերով»,-ասել է նա:
Տեսուչը նաև կոչ է արել բռնությունից տուժած երեխաներին դիմել ոստիկանություն, որտեղ նրանց կլսեն և կփորձեն լուծել նրանց խնդիրները: «Երեխաները ուղղակի պետք է հեռաձայնեն և պատմեն բռնության փաստի մասին, մնացածն արդեն մեր գործն է: Անհրաժեշտության դեպքում երեխան կուղեգրվի վերականգնողական կենտրոն, որտեղ նրան հոգեբանական աջակցություն կցուցաբերվի»:
Ըստ Ոստիկանության Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության երրորդ վարչության պետ, գնդապետ Նելլի Դուրյանի, Հայաստանում ընդհանրապես եղել են երեխաների թրաֆիկինգի դեպքեր, սակայն 2010թ. նման դեպքեր չեն գրանցվել:

19 Ноябрь 2010 - 13:19 AMT
В Ереване 19 ноября на мероприятии, организованном в связи с Международным днем предотвращения насилия против детей, старший инспектор по делам несовершеннолетних Главного управления уголовного розыска Армении Айк Басилян сказал, что “полиция Армении обращает большое внимание на предотвращение этого непозволительного явления”. “Насилие в отношении детей – это общая проблема, которую необходимо предотвращать и решать совместными силами”, – отмети он.
Инспектор также призвал пострадавших от насилия детей обращаться в полицию, где их выслушают и постараются решить все их проблемы: “Всем пострадавшим от насилия детям полиция готова оказать помощь. Им нужно только позвонить и рассказать о факте насилия, все остальное мы сделаем сами. А при необходимости ребенок будет отправлен в реабилитационный центр, где ему будет оказана психологическая поддержка”.
По словам начальника третьего управления Главного управления уголовного розыска Полиции Армении, полковника Нелли Дурян, в Армении вообще были случаи траффикинга в отношении детей, но в 2010 году подобных фактов не зафиксировано.