20 Նոյեմբեր 2010 - 12:33 AMT
AECOM-ի փոխնախագահ Քրիստոֆեր Չոան իր հերթին ասաց, որ տուրիզմի զարգացումը հարավային Հայաստանում կարևոր է այն տեսակետից, որ հաջողության դեպքում դա դրական ներդրումներ կգրավի դեպի մարզ, աշխատատեղեր կստեղծի: Բացի դրանից, նրա խոսքով, տուրիզմի զարգացումը կառավարությանն ու հասարակ մարդկանց հնարավորություն է ընձեռում պահպանելու սեփական ժառանգությունը:
AECOM-ի խորհրդատվական ծառայությունների համար Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամը 80 հազ. բրիտանական ֆունտ ստեռլինգ կծախսի:
Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 18-ի նիստում հավանություն է տվել «Միջպետական և հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհներին հարող տարածքներում առևտրի և սպասարկման օբյեկտների նախագծային լուծումների կատալոգի ներդրման մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման նախագծին: Նախագծի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նշված տարածքներում իրականացվող անկանոն և տարաբնույթ կառուցապատումը կանոնակարգելու և քաղաքաշինական միասնական ճարտարապետական լուծումներով միջավայր ձևավորելու անհրաժեշտությամբ:
Ինչպես նշել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը ճեպազրույցի ժամանակ, կատալոգում կներառվեն թվով 10 առևտրի և սպասարկման օբյեկտների նախագծային առաջարկներ` տեղական շինանյութերի կիրառմամբ, ճարտարապետահատակագծային սկզբունքային և ճակատների հնարավոր այլընտրանքային լուծումների դասակարգմամբ: Որոշման նախագծով առաջարկվում է Հայաստանի Հանրապետության մարզպետներին վերը նշված ավտոմայրուղներին հարող տարածքներում իրականացվող կառուցապատումն իրականացնելիս առաջնորդվել կատալոգում ներառված նախագծային լուծումներով: Վարդան Վարդանյանը հավելել է, որ արդեն գործող օբյեկտները չեն քանդվելու: Նման որոշումը հատկապես արդիական է Երևան-Սևան հատվածում:
Ըստ զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգի, նախատեսվում է մինչև 2030թ. զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակը հասցնել 3 միլիոնի այսօրվա 600 հազարի փոխարեն, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Նրա խոսքերով, երկիրը շատ ավելի շուտ կհասնի այդ ցուցանիշին: «Ես հուսով եմ, որ առաջիկա տարիներին մենք կվերադառնանք երկրում զբոսաշրջության աճի մինչճգնաժամային ցուցանիշներին՝ 20-25 տոկոս, որը գրանցվել է 2001-2007թթ.: Ակնկալվում է նաև Իրանից և այլ երկրներից զբոսաշրջիկների հոսքի աճ, ինչին կնպաստի նաև «Տաթևի թևեր» նախագիծը»,-ասել է Ապրեսյանը:
Ըստ նրա, վերջին 2-3 տարում զբոսաշրջիկների հոսքը Իրանից Հայաստան աճում է՝ ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ այցելած 488 հազար զբոսաշրջիկներից 80 հազարը ժամանել էին Իրանից, ընդ որում, նախորդ տարի այդ ցուցանիշը կազմում էր 40 հազար:
Երևանի ու Դելիի միջև ուղիղ չվերթի բացումը նախադրյալներ ստեղծեց, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջև երկկողմ զբոսաշրջային կապի ստեղծման համար: Այդ մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը և կոչ է արել Հայաստանի զբոսաշրջային գործակալություններին հաճախորդներին ուղևորություններ առաջարկել դեպի Հնդկաստան, որպեսզի հայ ժողովուրդն աստիճանաբար ինետգրվի համաշխարհային զբոսաշրջությանը:
Հայաստանում արտագնա զբոսաշրջության աճը 2010-ի հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 15.6 տոկոս: 9 ամիսների ընթացքում Հայաստան է այցելել շուրջ 488 հազար զբոսաշրջիկ:

Представители AECOM считают, что развитие туризма в южной Армении важно с точки зрения того, что в случае успеха это привлечет положительные инвестиции в регион, создаст рабочие места. Кроме того, развитие туризма предоставляет возможность правительству и простым людям сохранить свое культурное наследие. Они считают, что нужно создать стратегический указатель развития туризма, чтобы эти процессы происходили равномерно и в нужных местах, строя туристические объекты в правильных местах и обеспечивая сохранность природы.
Консалтинговые услуги AECOM обойдутся Фонду национальной конкурентоспособности Армении в 80 тыс. британских фунтов стерлингов.
Кроме того, формированию положительного мнения туристов об Армении будет способствовать недавно принятое правительством страны решение о внедрении каталога проектных архитектурных решений торговых и обслуживающих объектов, расположенных на территориях, прилегающих к государственным и межгосударственным дорогам. Разработка данного каталога направлена на то, чтобы на указанных территориях упорядочить неорганизованное и разнообразное строительство, что будет способствовать формированию среды с едиными архитектурными решениями. В каталоге будет представлено порядка 10 проектных предложений для строительства объектов торговли и предоставления услуг. Помимо этого, проектной документацией предлагается губернаторам областей страны придерживаться именно этих архитектурных решений. Речь здесь идет о капитальном строительстве подобных объектов, действующие же на указанных территориях объекты снесены не будут. Особенно актуально это решение правительства РА для участка государственной дороги Ереван-Севан.
Согласно концепции развития туризма, в Армении до 2030 года планируется достичь показателя 3 млн туристических посещений в год, против нынешних 600 тысяч. Для этого стране нужно вернуться к докризисным темпам роста туризма на уровне 20-25%, которые регистрировались в 2001-2007 годах. Ожидается динамичный рост туристических посещений из Ирана и из других стран, чему будет также способствовать проект «Крылья Татева». За последние 2-3 года туристический поток из Ирана в Армению увеличивается, из 488 тыс. туристов, посетивших Армению в январе-сентябре текущего года порядка 80 тыс. прибыли из Ирана, при том, что в прошлом году этот показатель был меньше – 40 тыс. человек.
В то же время, в Ереване обсуждалось укрепление двусторонней туристической связи между Арменией и Индией. Министерство экономики Армении считает, что эти два народа имеют богатую историю и культуру, достаточно богатое наследие, что дает возможность лучше понимать друг друга, формируя туристические связи. Рост в сфере въездного туризма в Армении в январе-сентябре текущего года составил 15,6%. За 9 месяцев текущего года страну посетили 488 тыс. туристов.