20 Նոյեմբեր 2010 - 14:33 AMT
Այսօրվա դրությամբ ԱՊՀ անդամ-երկրների միջև գործում է համաձայնություն ազատ առևտրի գոտու մասին, բայց բանակցություններ են ընթանում այն մասին, որպեսզի երկկողմանի համաձայնությունները վերածվեն պայմանագրերի, որոնք վերաբերվելու են միասնական տնտեսական գոտուն: Այդ մասին Սանկտ Պետերբուրգում լրագրողներին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է պարզաբանել նոր մեխանիզմները` հաշվի առնելով փոխադարձ շահերը: Դա նշանակում է, որ երկրները պետք է ապրանքների և ծառայությունների ցուցակ ունենան, որոնք նրանց համար առաջնային նշանակություն ունեն: Հատուկ ստեղծված աշխատանքային խումբը շարունակելու է աշխատանքն այս ուղղությամբ մինչև 2011-ի մայիսը:
«Ենթադրվում է, որ մայիսի ընթացքում երկրները նոր պայմանագրեր կստորագրեն ԱՊՀ երկրների միջև ազատ առևտրի գոտու մասին»,- նշել է վարչապետը:

На сегодняшний день между странами-участницами СНГ действует соглашение в области свободной торговли, но ведутся переговоры о том, чтобы двусторонние соглашения были переоформлены в договора, которые будут касаться единой экономической зоны. Об этом сообщил журналистам премьер-министр Армении Тигран Саркисян по итогам двухдневного визита в Санкт-Петербург.
Он пояснил, что необходимо уточнить новые механизмы с учетом взаимных выгод. Это означает, что страны должны иметь список товаров и услуг, которые представляют для них приоритетную выгоду. Специально созданная рабочая группа будет продолжать работу в этом направлении до мая 2011 года.
«Предполагается, что в течение мая страны подпишут новые договора о зоне свободной торговли между странами СНГ», – отметил премьер. Подготовительные работы по созданию зоны свободной торговли обсуждались на заседании глав правительств СНГ в Петербурге.