Չորրորդ սերնդի ցանցը թեստային-կոմերցիոն ռեժիմով կգործարկվի 2010թ. դեկտեմբերի 1-ին, իսկ 2011թ. փետրվարին նախատեսվում է լիովին անցնել ցանցի կոմերցիոն շահագործման Երևանում, իսկ ժամանակի հետ նաև մարզերում: Հայաստանում LTE ցանցի կառուցման և զարգացման ծախսերը կկազմեն շուրջ 17 մլն դոլար: Ինչպես այսօր լրագրողներին է հայտնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, 4G ինտերնետ կապի գինը մոտավորապես կհամապատասխանի 3G ցանցի ինտերնետ ծառայության գներին: Նա նշել է նաև, որ դեռևս բարձր են մնում 4G միացման մոդեմի գինը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարտավոր է շահագործման հանձնել ցանցը մինչև 2011թ. մարտի 1-ը: Լիցենզիայի արժեքը, որի ժամկետը մինչև 2019թ. նոյեմբերի 4-ն է, կազմել է 990 մլն դրամ: ՀԾԿՀ հետ LTE ցանցի կառուցման համար բանակցություններ է վարում նաև «ԱրմենՏել» ընկերությունը: Ընկերությունը մտադիր է ներկայացնել այդ տեխնոլոգիան Հայաստանում հենց որ նրան հաճախականություն տրամադրվի:
Շարժական կապի չորրորդ սերունդը՝ 4G-ին բնութագրվում է տվյալների փոխանցման բարձր արագությամբ և ձայնային կապի բարձր որակով:
«ԱրմենՏել» ընկերությունը մոտ ժամանակները կսկսի 096 տարածաշրջանային կոդով հեռախոսահամարներ տրամադրել: Օպերատորին ժամանակ է պետք իր համակարգում նոր կոդը գրանցելու համար: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նոյեմբերի 10-ին «ԱրմենՏել» ընկերությանը տրամադրել է 096 կոդը: Նոր կոդի անհրաժեշտությունն առաջացել է այն պատճառով, որ ընկերությունը սպառել է 091 և 099 կոդով համարների ավելի քան 60 տոկոսը:
Instigate-ը մշակել է «Արաքս»ծրագրային ապահովումը հատուկ տարածաշրջանի օգտվողների համար: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Արաքս» օպերացիոն համակարգի համահեղինակ Նորայր Չիլինգարյանը, ծրագիրը հավաքված է GNU/Linux հիմքի վրա: Նոր օպերացիոն համակարգի համար ընտրվել է խորհրդանշական անվանում՝ չէ որ Արաքսը սահմանային գետ է: «Արաքսը» տեղայնացված է հայերեն, պարսկերեն, վրացերեն, անգլերեն, գերմաներեն և ֆրանսերեն լեզուներով: «Արաքսի» միջոցով կարելի է Ինտերնետին մեկ քլիքի օգնությամբ միանալ ցանկացած հայկական պրովայդերի հետ: Նոր օպերացիոն համակարգը «ճանաչում է» նաև մյուս օպերացիոն համակարգերի ֆայլերը: «Արաքսը» տարբեր ինտերֆեյսներ ունի, ինչպես նաև թարգմանության և հայերեն լեզվով տեքստերի ուղղագրությունը ստուգելու հնարավորություն:
Նոյեմբերի 12-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ» ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը։ Ծրագրի նպատակն է աջակցել լրատվամիջոցների զարգացմանը, ինչպես նաև հնարավորություն ստեղծել, որ տեղեկատվության մշտական հոսքում իրենց տեղն ունենան այնպիսի տեսակետներ ու նորություններ, որոնք հասանելի չեն հանրությանը։ «Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ» ծրագրի նպատակն է Հայաստանում առավել հասանելի դարձնել անկողմնակալ և բազմակարծիք լրատվությունը ավանդական և այլընտրանքային միջոցներով` ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։
Ծրագիրը համատեղ իրականացնում են Ինտերնյուս Նեթուորքը (ԱՄՆ), Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը, Երևանի մամուլի ակումբը և մամուլի աջակցության «Ինտերնյուս» ՀԿ-ն։ Ծրագիրը հնարավոր է դարձել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ:
Դրամական փոխանցումների Anelikհամակարգը և QIWI վճարային ծառայությունը հնարավորություն են տալիս դրամական փոխանցումներ կատարել ՌԴ խոշորագույն QIWI տերմինալների ցանցի միջոցով՝ հետագայում Anelik համակարգի կետերում այն ստանալու հնարավորությամբ: Anelik-ի հաճախորդները այսուհետ կարող են դրական փոխանցումներ կատարել ՌԴ տարածքում և դեպի Հայաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Լատվիա, Մոլդովա, Աբխազիա, Տաջիկստան, Ուկրաինա և Չեխիա QIWI ավելի քան 100 հազար տերմինալների ցանցի միջոցով: Փոխանցումը հնարավոր կլինի ստանալ արդեն 15 րոպե անց: Փոխանցման համար գանձվում է գումարի ընդամենը 2,3 տոկոսը և գանձվում է միայն փոխանցողից: Ստացողը գումարը ստանում է ամբողջությամբ: QIWI տերմինալների ծառայությունը թույլ է տալիս բոլոր ծառայությունների համար վճարումները կատարել բոլոր տերմինալների, ինտերնետի ու բջջային հեռախոսի միաջացով՝ «QIWI-ին բջջայինում» հավելվածի միջոցով:
2010թ. նոյեմբերի 10-ին ԱՄՆ Դեսպան Մարի Յովանովիչը Սինոփսիս Արմենիայինհանձնեց «Գերազանց կորպորատիվ գործունեության համար» մրցանակը, որը սահմանվել է ԱՄՆ էկոնոմիկայի, էներգետիկայի և գյուղատնտեսական հարաբերությունների քարտուղար Ռոբերտ Հորմաթսի կողմից:
Ինչպես իր ելույթում նշեց Սինոփսիս Արմենիա ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, ընկերությունը ճանաչվել է լավագույնը որպես ծրագրավորման ու ծրագրային ապահովման ընկերություն, որը խթանում է ԱՄՆ և օտարերկրյա ներդրումները` ներկայացնելով Հայաստանը որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) զարգացման հեռանկարային կենտրոն, համագործակցում է համալսարանների հետ ՏՏ կրթական ծրագրերով և աշխատում է Հայաստանում աղտոտվածության մակարդակի նվազեցման ուղղությամբ` տնկելով հազարավոր ծառեր վերջին ժամանակների անտառահատումների հետևանքները կանխելու համար. Սինոփսիս Արմենիայի աշխատակիցները 6 տարվա ընթացքում ավելի քան 3 հազ. ծառ են տնկել մայրաքաղաքին տարբեր հատվածներում: Նա համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել մի շարք կազմակերպություններին, ՀՀ կառավարությանն ու Հայաստանի նախագահներին: 2010թ. մրցանակաբաշխության երեք հաղթողները հայտնի կդառնան 2010թ. աշնանը ԱՄՆ Պետքարտուղարի կողմից մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ:

15 Ноябрь 2010 - 14:30 AMT
Генеральный директор VivaCell-MTC Ральф Йирикян пообещал, что тарифы на Интернет-связь 4G составят примерно столько же, сколько и цены на Интернет-услуги в сети 3G. Вместе с тем, он отметил, что высокими пока остаются цены на модемы для подключения к 4G.
По условиям разрешения, компания VivaCell-MTS обязана запустить LTE-сеть в эксплуатацию до 1 марта 2011 года. Стоимость лицензии сроком до 4 ноября 2019 года составила 990 млн. драмов. Переговоры с КРОУ о предоставлении частот для строительства LTE-сети ведет также и компания «АрменТел”. Четвёртое поколение подвижной связи (4G) характеризуется высокой скоростью передачи данных (более 100 Мбит/с скорость скачивания и до 50 Мбит/с скорость отдачи), а также повышенным качеством голосовой связи. Отметим также, что 21 октября 2010 года Международный Союз Электросвязи утвердил в качестве подлинных технологий 4G "LTE-Advanced" и "WirelessMANAdvanced", которым было присвоено официальное обозначение IMT-Advanced.
В ходе заседания 10 ноября КРОУ Армении выделила компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) код 096. Необходимость в новой номерной емкости возникла в связи с тем, что компания исчерпала более 60% номерных рядов в емкости 091 и 099. Оператор начнет предоставлять телефонные номера в новой номерной емкости в самое ближайшее время.
Армянские компании были признаны лучшими в пяти номинациях на третьей региональной конференции по инновациям в сфере информационных технологий GITI 2010 в Тбилиси. Так, среди коммерческих организаций награду в номинации “Лучший мультимедийный проект” получила компания X-Tech, «Лучшее решение бизнеса для бизнеса» – Essential Solutions, «Лучшее комплексное бизнес-решение» – IDram, “Лучший интегратор” – LimeTech, а среди государственных организаций награды удостоилась компания EKENG в номинации «Лучший IT проект». Всего на GITI-2010 было представлено 14 номинаций. В конференции принимали участие 24 представителя 15 ИТ-компаний из Армении. GITI 2010, проходящая в столице Грузии с 10 по 12 ноября, была посвящена вопросам кибербезопасности и инновациям в сфере ИТ.
Новая операционная система “Аракс”, предназначенная для пользователей региона, разработано компанией Instigate. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net соавтор ОС “Аракс” Норайр Чилингарян, программа собрана на основе GNU/Linux. Программа является бесплатной, ее можно распространять свободно, однако предприятиям будет выгодно платить за техническую поддержку, которая обходится дешевле, чем аналогичные иностранные решения. Название для операционной системы было выбрано символичное: Аракс – река, которая протекает через границы. ОС “Аракс” локализована на армянский, персидский, грузинский, английский, немецкий и французский языки.
Гранты на создание альтернативного контента и распространения его по различным площадкам в Интернете будут предоставлены журналистам, медиа-менеджерам, гражданским журналистам (блоггерам) Армении в рамках программы “Альтернативные ресурсы в СМИ”. Проект, рассчитанный на 4 года, направлен на развитие доступа к многообразной и беспристрастной информации в Армении как посредством традиционных СМИ, так и с помощью альтернативных ресурсов с использованием новых технологий. Программа будет реализована совместными усилиями Сети Интерньюс (США), Фондом партнерства Евразия, Ереванским пресс-клубом и НПО «Internews». Содействие программе оказывает Агентство международного развития США (USAID). Основными компонентами программы является: производство и распространение альтернативного контента, пропаганда медиа-грамотности, правовая защита и мониторинг СМИ.
Международная система денежных переводов Anelik и платежный сервис QIWI (КИВИ) сделали доступным совершение денежных переводов через крупнейшую в России сеть платежных терминалов QIWI (КИВИ) с дальнейшей выдачей в пунктах системы Anelik. Клиенты Anelik получили возможность совершать денежные переводы по России, а также в Армению, Казахстан, Кыргызстан, Латвию, Молдову, Абхазию, Таджикистан, Украину и Чехию из более 100 тысяч терминалов QIWI (КИВИ). Получить перевод можно уже через 15 минут после его совершения. Сервис QIWI (КИВИ) позволяет оплачивать все услуги через терминалы, Интернет и мобильный телефон с помощью приложения «QIWI в мобильном».
Посол США в Армении Мари Йованович вручила компании Synopsys Armenia премию “За образцовую корпоративную деятельность”. Компания была отмечена премией за стимулирование привлечения иностранных инвесторов, тем самым обращая внимание на Армению как на страну, имеющую потенциал в сфере ИТ. Кроме этого, компания удостоилась высокой оценки за сотрудничество с университетами Армении, а также за озеленение Еревана: сотрудники Synopsys Armenia за 6 лет посадили более 3 тыс. деревьев в разных частях столицы. Synopsys Armenia вошла в список 12 финалистов “Награды за корпоративные достижения” Госсекретаря США. Тройка победителей престижной награды будет определена специальной комиссией во главе с Хиллари Клинтон в декабре 2010 года.