22 Նոյեմբեր 2010 - 10:35 AMT
Նոյեմբերի 22-ին լրանում է Հայաստանի պետական արժույթի` «դրամի» շրջանառության մեջ մտնելու 17-ամյակը: Անդրադառնալով ազգային արժույթը շրջանառության մեջ դնելու պատմությանը` Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը հաղորդել է, որ ի սկզբանե 1993-ի սեպտեմբերին կառավարության, խորհրդարանի և ԿԲ հաշվարկներով նախատեսվում էր փոխանակել 92-93 մլրդ ռուբլի, սակայն շաբաթվա ընթացքում այդ գումարը հասել է 117 մլրդ դրամի, քանի որ «հայերը փող սիրող ազգ են»: Նա նաև հաղորդել է, որ դրամը շրջանառության մեջ մտցնելուց հետո երկրի իշխանությունները զուսպ քաղաքականություն են վարել, և ազգային արժույթը փոխանակվել է 1 դոլարի դիմաց 14.5 դրամով, սակայն 1993-ի վերջին փոխարժեքը կազմել է 1 դոլարի դիմաց 75 դրամ:
Այսօր ԿԲ-ն շարունակում է արտարժույթով ինտերվենցիա իրականացնել, ինչը թույլ է տալիս դրամին վերարժեքավորվել: Բագրատ Ասատրյանը դրամի ապագան տեսնում է « մի լավ դրամական միավորի ծոցում»: Մասնավորապես, նրա կարծիքով «Հայաստանը եվրոպական երկիր է, և մեր ապագան Եվրոպան է»: Նա նշել է, որ դեմ չէ ռուբլու միասնական գոտի ստեղծելու Ռուսաստանի ցանկությանը, ուր կարող է մտնել նաև Հայաստանը:
Հայկական դրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1993-ի նոյեմբերի 22-ից: 1 դրամն իր մեջ ներառում է 100 լումա, ընդ որում լուման հիմա չի կիրառվում:

22 Ноябрь 2010 - 10:35 AMT
22 ноября исполняется 17 лет со дня введения в оборот государственной валюты Армении – «драм». Коснувшись истории введения в оборот нацвалюты, экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян сообщил, что изначально, в сентябре 1993 года по расчетам правительства, парламента и ЦБ страны предполагалось обменять 92-93 млрд. рублей, однако в течение недели эта сумма возросла до 117 млрд. драмов, поскольку «армяне – народ, который любит деньги». Он также сообщил, что после введения драма в оборот, власти страны придерживались сдерживающей политики, и нацвалюта обменивалась по 14, 5 драмов за $1, однако к декабрю ситуация изменилась, была принята полтика свободного курса, обменный курс девальвировался в 5 раз и к кону 1993 года составлял 75 драмов за $1. Надо отметить, что, согласно данным ЦБ РА, среднерыночный курс 1 доллара 19 ноября составил 361,05 драма.
На сегодняшний день Центральный банк страны продолжает осуществлять интервенции в инвалюте, что позволяет драму ревальвироваться. Будущее же драма Баграт Асатрян видит «в объятиях хорошей денежной единицы». В частности, по его мнению, «Армения является европейской страной, и наше будущее – Европа». При этом он подчеркнул, что не против желания России создать единую рублевую зону, куда могла войти и Армения.
Армянский драм находится в обращении с 22 ноября 1993 года. 1 драм включает в себя 100 лум, при этом монеты лума в данное время не применяются. Термин «драм» переводится как «деньги».