22 Նոյեմբեր 2010 - 11:45 AMT
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի բանկային համակարգը չի կատարում է երկրի տնտեսության խթանիչի դեր, գտնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: «Այսօրվա դրությամբ բանկերի դերը Հայաստանի տնտեսության մեջ էական չէ: Նրանք պետք է առաջ մղեն երկրի տնտեսությունը: Բանկերն արդեն գտել են իրենց համեստ տեղը և վարկեր են տալիս բարձր տոկոսադրույքով, սակայն, դա ոչ թե նրանց մեղքն է, այլ գոյություն ունեցող համակարգի»,-ասել է նա:
Բագրատ Ասատրյանը պարզաբանել է, որ ԿԲ-ն միայն մի քանի մեխանիզմ է կիրառում՝ շարունակվում են արտարժույթի ինտերվենցիաները, կրճատելով մեր արտաքին ռեզերվները: 9 ամիսների ընթացքում շրջանառության մեջ գտնվող դրամական բազան կազմել է 272 մլրդ դրամ, ընդ որում դրամական զանգվածը այդ նույն շրջանում կազմել է 810 մլրդ դրամ, ՀՀ առևտրային բանկերի ընդհանուր կապիտալը 9 ամիսների արդյունքում կազմել է 350 մլրդ դրամ (800 մլն դոլար), իսկ ընդհանուր ակտիվները՝ 1,4 տրլն դրամ (4 մլրդ դոլար):
Այնուամենայնիվ, Բագրատ Ասատրյանը նշել է, որ 15 տարի շարունակ, բանկային համակարգի կայացման օրվանից, այն զգալիորեն գերազանցել է տնտեսության աճի տեմպերը, իսկ առևտրային բանկերը տրամադրում են միջազգային միջին բանկին բնորոշ բոլոր ծառայությունները, և աչքի են ընկնում բարձր պրոֆեսիոնալիզմով:

22 Ноябрь 2010 - 11:45 AMT
На сегодняшний день банковская система Армении не выполняет роль катализатора экономики страны, считает экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. «На сегодняшний день роль банков в экономике Армении не существенна. Они должны тащить экономику страны вперед. Банки же нашли свою скромную нишу и дают кредиты по высоким ставкам, однако это не их вина, а системы, в которой они работают», – сказал он.
Баграт Асатрян пояснил, что регулятор оперирует лишь немногими механизмами, продолжая осуществлять интервенции в инвалюте, сокращая свои внешние резервы. По итогам 9 месяцев находящаяся в обращении денежная база составила 272 млрд драмов, при том, что денежная масса за этот же период составила 810 млрд драмов, общий капитал комбанков РА по итогам 9 месяцев составил 350 млрд драмов (800 млн долларов), а общие активы 1,4 трлн драмов (4 млрд долларов).
Тем не менее, экс-председатель ЦБ РА отметил, что на протяжении 15 лет со дня становления банковской системы страны, она значительно опережала темпы роста экономики, а комбанки Армении на сегодняшний день могут предоставлять весь спектр услуг, характерных среднему международному банку, и отличаются своим высоким профессионализмом.