22 Նոյեմբեր 2010 - 14:34 AMT
ՀՀ կառավարությունն արդեն հավանություն է տվել «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու» օրինագծին, նոյեմբերի 22-ին Ծաղկաձորում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) ղեկավար Արտակ Շաբոյանը: «Հարավային Կովկասի մասնավոր հատվածի խթանումը» ծրագրի շրջանակերում ՏՄՊՊՀ-ն GTZ-ի հետ հայկական ԶԼՄ-ների համար կազմակերպել էր սեմինար «Տնտեսական մրցակցության խնդիրների լուսաբանում» թեմայով:
«Փոփոխությունները ենթադրում են պատժամիջոցների խստացում, քանի որ դրանք ողջ աշխարհում բավական խիստ են, իսկ Հայաստանում տուգանքի չափերն այնքան փոքր են, որ տնտեսվարող սուբյեկտները նախընտրում են վճարել այն և շարունակում են խախտել օրենքը»,- ասել է Շաբոյանը և հավելել, որ Հայաստանի ՏՄՊՊՀ լիազորություններն ընդլայնվելու են:
Միաժամանակ նա նշել է, որ մրցունակության մասին նոր օրենքի համաձայն Հայաստանում անբարեխիղճ մրցունակության համար տուգանքը կկազմի տնտեսվարող սուբյեկտի նախորդ տարվա եկամուտի 0.1 տոկոսը:

22 Ноябрь 2010 - 14:34 AMT
Правительство Армении уже одобрило проект закона «О внесении изменений в закон «О защите экономической конкуренции», и он уже направлен на рассмотрение в Национальное Собрание, сказал 22 ноября журналистам в курортном городе Цахкадзор глава Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) Артак Шабоян. В рамках программы «Стимулирование частного сектора Южного Кавказа» ГКЗЭК совместно с GTZ организовали семинар для представителей армянских СМИ на тему: «Освещение проблем экономической конкуренции».
«Изменения предполагают ужесточение мер наказания, так как по всему миру они достаточно строги. В Армении размеры штрафов настолько маленькие, что хозяйствующие субъекты иногда предпочитают заплатить его и продолжать работать, нарушая закон о конкуренции. Еще одним изменением будет расширение полномочий Комиссии. Во всем мире для выявления антимонопольных соглашений комиссиям предоставляется возможность проверять деятельность хозсубъектов на месте», – разъяснил он.
При этом Шабоян сообщил, что за недобросовестную конкуренцию ранее штраф составлял 500 тыс. драмов, согласно новым изменениям предусматривается, что он будет составлять 0,1% от прошлогоднего дохода хозяйствующего субъекта, чтобы крупные компании платили больше, при этом нижний порог был снижен до 300 тыс. драмов.