22 Նոյեմբեր 2010 - 14:54 AMT
Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) դիտարկում է երկրում պանրի գների բարձրացման մի քանի պատճառ, բայց մինչև ստուգումների ավարտը դրանք հրապարակելն իմաստ չունի: Նոյեմբերի 22-ին Ծաղկաձորում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) ղեկավար Արտակ Շաբոյանը: «Հարավային Կովկասի մասնավոր հատվածի խթանումը» ծրագրի շրջանակերում ՏՄՊՊՀ-ն GTZ-ի հետ հայկական ԶԼՄ-ների համար կազմակերպել էր սեմինար «Տնտեսական մրցակցության խնդիրների լուսաբանում» թեմայով:
«Մենք հետազոտություններ և ստուգումներ ենք անցկացնում` կապված պանրի գների բարձրացման հետ, որից հետո արդյունքները ներկայացնելու ենք հանրությանը»,- ասել է Շաբոյանը:
Ինչ վերաբերվում է սննդամթերքի գների նախատոնական բարձրացմանը, Արտակ Շաբոյանը հաղորդել է, որ խոշոր շուկաները գտնվում են ՏՄՊՊՀ ուշադրության տակ, և չարաշահումներ բացահայտելու դեպքում կձեռնարկվեն միջոցներ:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) рассматривает несколько причин повышения цен на сыр в стране, некоторые предварительные результаты уже есть, но до конца проверок их оглашать не имеет смысла. Об этом 22 ноября в курортном городе Цахкадзор сообщил журналистам председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) Артак Шабоян. В рамках программы «Стимулирование частного сектора Южного Кавказа» ГКЗЭК совместно с GTZ организовали семинар для представителей армянских СМИ на тему: «Освещение проблем экономической конкуренции».
«Относительно повышения цен сыр комиссия уже делала заявления несколько раз. Мы проводим исследования и проверки, после чего представим результаты общественности. Мы более чем заинтересованы, чтобы сделать заявление по этому поводу», – сказал он.
Что же касается предновогоднего повышения цен на продукты питания, глава комиссии сообщил, что крупные рынки находятся в центре внимания ГКЗЭК, и в случае появления злоупотреблений она примет меры.