Բելառուսական ապրանքները Հայաստանում մեծ պահանջարկ են վայելում, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Բելգոսպիշչեպրոմ» սննդի արդյունաբերության բելառուսական պետական կոնցեռնի ներկայացուցիչ Վիկտոր Կրասնյուկը: 2010-ի սեպտեմբերի 30-ից Երևանում գործում է հայ-բելառուսական Ար-Բե առևտրի տունը, որտեղ ներկայացված են շուրջ 5000 անուն բելառուսական արտադրանքներ և կնքվել են 60 պայմանագրեր:
Անդրադառնալով առևտրի տան պլաններին` Վիկտոր Կրասնյուկը նշել է, որ դրանք շատ են: «Անցկացվելու են ծառայությունների քանակի ավելացման միջոցառումներ»,- հավելել է նա: Մասնավորապես, ընթացիկ տարվա դեկտեմբերից թխվելու է բելառուսական տարեկանի հաց սառեցված խմորից, ինչպես նաև նախատեսվում է կազմակերպել մսի արտադրամաս:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ նոյեմբերի 23-ին Երևաում տեղի է ունեցել «Արմպրոդէքսպո-2010» 10-րդ միջազգային պարենային ցուցահանդեսի բացումը, որը տևելու է մինչև նոյեմբերի 26-ը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են 60 ընկերություններ, այդ թվում` հայրենական սննդարդյունաբերության լավագույն նմուշները:
Ցուցահադեսի կազմակերպիչներն են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը, ԱԳՆ-ն, Երևանի քաղաքապետարանը, Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատը, «Ագրոբիզնեսի զարգացման կենտրոն» ՓԲԸ-ն:

23 Ноябрь 2010 - 09:32 AMT
Белорусские товары, однозначно, пользуются в Армении большим спросом, сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net представитель Белорусского госконцерна пищевой промышленности «БЕЛГОСПИЩЕПРОМ» Виктор Краснюк. С 30-го сентября текущего года в Ереване работает армяно-белорусский торговый дом Ар-Бе, где представлено порядка 5000 наименований белорусской продукции и имеется 60 заключенных договоров. «В торговом доме представлена продукция ряда белорусских предприятий по умеренным для армянских покупателей ценам», – сказал он.
Касаясь планов торгового дома, Виктор Краснюк отметил, что их очень много. «Будут проводиться мероприятия по увеличению числа услуг, предоставляемых покупателям», – добавил он. В частности, по его словам, с декабря текущего года будет выпекаться белорусский ржаной хлеб из замороженного полуфабрикатного теста, а также планируется организовать мясной цех.
С участием президента Армении Сержа Саргсяна 23 ноября в Ереване состоялось открытие десятой международной продовольственной выставки «Армпродэкспо-2010», которая пройдет до 26 ноября. На международной продовольственной выставке представлена продукция порядка 60 компаний, в том числе и лучшие образцы отечественной пищевой промышленности. Выставка пользуется интересом и среди зарубежных компаний: Австрии, Германии, Украины, Беларуси и России.
Организаторами выставки выступают Министерство сельского хозяйства, МИД Армении, мэрия Еревана, Торгово-промышленная палата Армении, ЗАО «Центр развития агробизнеса».