23 Նոյեմբեր 2010 - 09:53 AMT
Անկախ նրանից, որ դեռևս լիովին չեն վերացվել ճգնաժամի հետևանքները և չեն վերականգնվել արտահանման նախկին ծավալները, այնուամենայնիվ, Արտաշատի պահածոների «Արտֆուդ» գործարանին, որն առաջտար է ՀՀ սննդի վերամշակման շուկայում, հաջողվել է կատարել բոլոր նախատեսված ծրագրերը: Այդ մասին Երևանում նոյեմբերի 23-26 ընթացող «Արմպրոդէքսպո» ցուցահանդեսում հայտարարել է ընկերության նախագահ և գլխավոր տնօրեն Սերգո Կարապետյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը էապես չտուժեց ճգնաժամից, սակայն տնտեսության մեջ հետընթաց գրանցվեց:
Նա հիշեցրել է, որ այս տարի «Արտֆուդը» գործարկեց «Ամարե» բնական հյութերի նոր արտադրամասը (14 համ), որի համար ներդրվել է 2 մլն եվրո, ավելին, նախատեսվում է նաև 8 համերի բնական հյութերի թողարկում պլաստմասե 2լ տարայով: «Ընդհանուր առմամբ մենք ավելացնում ենք արտադրության ծավալները, անկախ նրանից, որ այս տարի անբարենպաստ էր գյուղատնտեսության համար: Պտղատուները շատ քիչ էին, սակայն մենք փորձեցինք դա փոխհատուցել բանջարեղենի միջոցով»,-ասել է նա: Կարապետյանը հավելել է, որ մթերման գները բարձրացել են, ինչը կապված է պահանջարկի ավելացման հետ:
Անդրադառնալով երկրում գործող օրենքներին, ձեռնարկատերը նշել է, որ դրանք բավական լիբերալ են ԱՊՀ մյուս երկրների համեմատ: «Ոչ թե օրենքներն են վատը, այլ կատարողները»,-ասել է նա: Այդ կապակցությամբ Սերգո Կարապետյանը նշել է, որ բոլորի համար պետք է ստեղծվեն բիզնեսը վարելու հավասար պայմաններ , որպեսզի «մրցակցությունն ավելի շատ լինի»:

23 Ноябрь 2010 - 09:53 AMT
Несмотря на то, что еще полностью не ликвидированы последствия кризиса и не восстановились прежние объемы экспорта, тем не менее, Арташатскому консервному заводу «АРТФУД», который является лидером на рынке перерабатывающей пищевой промышленности Армении, удалось выполнить все запланированные программы. Об этом на проходящей в Ереване 23-26 ноября выставке «Армпродэкспо-2010» заявил президент и генеральный директор компании Серго Карапетян. По его мнению, Армения незначительно пострадала от кризиса, однако в ее экономике был отмечен небольшой регресс.
Он напомнил, что в этом году «АРТФУД» запустил новый производственный цех натуральных соков «Амаре» (14 вкусов), куда было вложено порядка 2млн. евро, более того, в планы компании входит производство натуральных соков в экономной пластмассовой двухлитровой таре (8 вкусов). «В целом, мы увеличиваем объемы производства, несмотря на то, что текущий год в сельском хозяйстве был не очень благоприятный. Плодовых было мало, но мы постарались их компенсировать за счет овощей», – сказал он. При этом Серго Карапетян добавил, что цены закупа сельхозпродукции поднялись, что связано с увеличением спроса.
Касаясь действующих в стране законов, предприниматель отметил, что они достаточно либеральные по сравнению с остальными странами СНГ. «Не законы плохие, а их исполнители», – подчеркнул он. В связи с этим глава компании «АРТФУД» отметил, что для всех должны быть созданы равные условия ведения бизнеса, «чтобы конкуренция была лучше».