«Դուստր Մարիաննա» ՍՊԸ-ն արդեն 4 ամիս է պանիր չի արտադրում` կապված կաթի գնի բարձրացման հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ընկերության ղեկավար Տիգրան Վարդանյանը Երևանում նոյեմբերի 23-26-ն ընթացող «Արմպրոդէքսպո-2010» ցուցահանդեսի ժամանակ: «1 լիտր կաթի մթերման գինն այսօր կազմում է 160 դրամ 2009-ի 130 դրամի փոխարեն»,- ասել է նա: Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում պանրի գները վերջին ամսում կտրուկ բարձրացել են, սակայն իշխանությունները ոչ մի միջոց չեն ձեռնարկում:
Նման իրավիճակ, նրա խոսքերով, ստեղծվել է այն պատճառով, որ ֆերմերների համար շահավետ չի եղել անասուն պահելը և կաթը վաճառելը, որի համար ցածր գին են առաջարկել:
Ընկերության ղեկավարը նշել է, որ ընկերությունն աշխատում է վնասով, սակայն, գործադրվելու են բոլոր ջանքերը մինչև տարեվերջ կաթնամթերքի գները չբարձրացնելու համար: Միաժամանակ նա նշել է, որ ընկերությունն իր գործունեությունը կենտրոնացրել է կաթնամթերքի տեսականու արտադրության վրա:

Компания ООО “Дустр Марианна” не производит сыр вот уже 4 месяца в связи с повышением цен на молоко. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор компании Тигран Варданян на проходящей в 23-26 в Ереване выставке «Армпродэкспо – 2010». «Закупочная цена 1 литра молока на сегодняшний день составляет 160 драмов против 130 драмов в 2009 году», – сказал он. Как известно, цены на сыр в Армении за последний месяц резко повысились, однако власти страны не предпринимают никаких мер.
Подобная ситуация, по его словам, сложилась из-за того, что фермерам стало не выгодно держать скотину и продавать молоко, за которое предлагали очень низкую цену.
Директор компании видит выход из сложившейся ситуации в стимулировании развития животноводства в стране, однако таким образом, чтобы не страдали ни фермеры, ни производители.
Тигран Варданян отметил, что компания работает с убытком, однако будут приложены все усилия, чтобы не поднять цены молочную продукцию до конца года. При этом он отметил, свою деятельность компания сейчас сконцентрировала на производстве ассортимента молочной продукции.