23 Նոյեմբեր 2010 - 14:09 AMT
2010 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 628.3 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` ավելի քան 669.4 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 86.2%-ով և 78.1%-ով ապահովել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշների կատարումը:Այդ մասին Հայաստանի Ֆինանսների նախարարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 16.5%-ով կամ շուրջ 89 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 15.5%-ով (78.1 մլրդ դրամով) ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 95.4%-ով կամ 2.9 մլրդ դրամով` պաշտոնական դրամաշնորհները, 25.2%-ով կամ շուրջ 8 մլրդ դրամով` այլ եկամուտները:
Պետական բյուջեի եկամուտների 92.8%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 6.3%-ը` այլ եկամուտների, 0.9%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
2010 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 669.4 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով տարեկան ծրագրի 78.1%-ը: Մասնավորապես` 597.7 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 71.7 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 12.1 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 3.3%-ով կամ շուրջ 21.4 մլրդ դրամով: «Աճը հիմնականում պայմանավորված է պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի և դրամաշնորհների գծով ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
2010 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 41.1 մլրդ դրամ պակասուրդով` տարեկան ծրագրով նախատեսված շուրջ 128 մլրդ դրամի և 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի 108.7 մլրդ դրամ փաստացի ցուցանիշի դիմաց: Պ
ակասուրդի ֆինանսավորման համար ներքին աղբյուրներից ներգրավվել է ավելի քան 54.4 մլրդ դրամ, իսկ արտաքին ֆինանսավորման ցուցանիշը կազմել է -13.3 մլրդ դրամ:

23 Ноябрь 2010 - 14:09 AMT
В январе-октябре 2010 года доходы государственного бюджета Армении составили порядка 628,3 млрд драмов, а расходы – 669,4 млрд драмов, которые обеспечили соответственно 86,2% и 78,1 % от утвержденной программы правительства РА на текущий год. Об этом сообщила пресс-служба Министерства финансов Армении. В сообщении отмечается, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы выросли на 16,5% или на 89 млрд драмов. В то же время, налоговые поступления, государственные пошлины и обязательные социальные выплаты выросли на 15,5% (78,1 млрд драмов), поступления по линии официальных грантов увеличились на 95,4% или на 2,9 млрд драмов, а другие доходы на 25,2% или на 8 млрд драмов.
92,8% доходов государственного бюджета страны сформировались от налоговых поступлений, 6,3% от государственных пошлин и обязательных социальных выплат, 0,9% за счет официальных грантов.
Кроме того, за счет средств госбюджета Армении в январе-октябре текущего года были осуществлены расходы на сумму 669,4 млрд драмов, составив 78,1% от программы на текущий год. В частности, текущие расходы составили 597,7 млрд драмов, а 71,7 млрд драмов – операции, связанные с нефинансовыми активами.
В отчетный период были осуществлены расходы на 12,1 млрд драмов за счет внебюджетных средств государственных предприятий.
По сравнению с январем-октябрем 2009 года расходы бюджета выросли на 3,3% или на 21,4 млрд драмов. «Рост в основном обусловлен расходами по обслуживанию государственного долга и расходами по линии грантов, а также из-за сокращения поступлений от отчуждения нефинансовых активов», – говорится в сообщении.
В отчетном периоде 2010 года госбюджет Армении был выполнен с дефицитом в 41,1 млрд драмов, против предусмотренных на текущий год 128 млрд драмов и 108,7 млрд драмов в январе-октябре 2009 года.
На финансирование дефицита из внутренних источников было привлечено порядка 54,4 млрд драмов, а из внешних – 13,3 млрд драмов.