25 Նոյեմբեր 2010 - 08:44 AMT
Forex Club-ի կանխատեսումների համաձայն, ընթացիկ տարվա վերջում դրամի փոխարժեքը ամրապնդվելու է դոլարի համեմատ և կազմելու է 353.5 դրամ 1 դոլարի դիմաց: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին Հայաստանում Forex Club ընկերությունների խմբի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը, փորձագետները նման եզրակացության են եկել` վերլուծելով արտարժույթի հոսքի դինամիկան, որը տարեվերջին շատ բարձր է լինում: «Արտարժույթի առաջարկի մեծացման հետևանքով դրամի փոխարժեքը կամրապնդվի»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, վերլուծաբանը կարծում է, որ հաջորդ տարվա սկզբին դրամի փոխարժեքը լինելու է 1 դոլարի դիմաց 360-363 դրամի սահմաններում, ինչը «հարմար» ցուցանիշ է Հայաստանի տնտեսության համար և նպաստելու է արտահանման աճին:

25 Ноябрь 2010 - 08:44 AMT
Согласно прогнозам Forex Club курс драма к концу текущего года укрепится по отношению к доллару и составит 353,5 драмов за 1 доллар США. Как сообщил журналистам на пресс-конференции аналитик Группы компаний Forex Club в Армении Микаел Вердян, к такому заключению эксперты пришли, анализируя динамику притока иностранной валюты, который бывает очень высоким к концу года. «В результате увеличения предложения инвалюты, курс драма укрепится», – сказал он.
При этом аналитик считает, что в начале следующего года курс драма будет в диапазоне 360-363 драма за 1 доллар США, что является «комфортным» показателем для экономики Армении и будет способствовать росту экспорта.