Ցավոք սրտի, տվյալ պահին պարտադիր ապահովագրման (ԱՊՊԱ) պոլիսների վաճառքի ցանկալի տեմպ չկա, լրագրողներին մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքերով, տվյալ պահին ապահովագրվել է ավտոմեքենաների 10 տոկոսը, ինչը շատ ցածր ցուցանիշ է: «Մենք կոչ ենք անում վարորդներին ավելի ակտիվ ձեռք բերել ԱՊՊԱ պոլիսներ, քանի որ օրենքն աշխատելու է 2011-ի հունվարի 1-ից: Ապահովագրական ընկերություններն աշխատելու են նաև շաբաթ օրերին, երբեմն էլ` կիրակի: Եթե կես տարի առաջ երկրում գործում էր ընդամենը 100 ապահովագրական գործակալ, ապա հիմա նրանք հազարավոր են»,- ասել է նա և հավելել, որ վարորդների պասիվությունը պայմանավորված է ոչ թե բարձր սակագներով, այլ նրանով, որ «մինչև որոտը չորոտա, գյուղացին չի խաչակնքվի»:
Նա նշել է, որ հավանականությունը, որ ՀՀ կառավարությունը կերկարաձգի ԱՊՊԱ-ի մասին օրենքն ուժի մեջ մտնելը, հավասար է զրոյի;

К сожалению, на данный момент нет тех темпов продаж полисов обязательного автострахования (ОСАГО), который был бы желателен, сказал журналистам на пресс-конференции заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян. По его словам, на данный момент застраховано до 10% автомобилей, что является очень низким показателем. «Мы призываем водителей более активно приобретать полисы ОСАГО, так как закон будет работать с 1 января 2011 года. Страховые компании будут работать по субботам, а иногда и по воскресеньям. Если полгода назад в стране было всего 100 страховых агентов, то сейчас их тысячи», – сказал он. По мнению Ваче Габриеляна, пассивность водителей обусловлена не высокими тарифами, а тем что «пока гром не грянет, мужик не перекрестится».
При этом замглавы ЦБ считает, что вероятность того, что правительство страны отсрочит вступление в силу закона об ОСАГО, является нулевым, так как сроки установлены по закону, а правительство вряд ли в срочном порядке представит парламенту законодательную инициативу, чтобы перенести сроки.