18 June 2001 - 18:45 AMT
. Հունիսի 25-26 Եվրոպական Խորհրդարանի արտաքին գործերի Կոմիտեում կքննարկվի Հարավային Կովկասի երեք երկրների նկատմամաբ Եվրամիության քաղաքականության վերաբերյալ զեկույցը: Նախագծում, մասնավորապես, ասվում է, որ Եվրամիությունը պետք է ակտիվ քաղաքականություն վարի տարածաշրջանում եւ աջակցի հակամարտությունների կարգավորմանը եւ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը ուղղված նոր մոտեցումների մշակմանը:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Թուրքիան Եվրամիությանը անդամակցելու հայտ է ներկայացրել, ԵՄ-ն հնարավորություն է ստանում «նպաստել Թուրքիայի ավելի ճկուն մոտեցմանը տարածաշրջանային հակամարտությունների հանդեպ, մասնավորապես` Հայաստանի հետ հարաբերություններին»,- ասվում է նախագծում: Նշում է, որ խոսքը գնում է առաջին հերթին հայ-թուրքական սահմանի եւ 1915 թ. Հայոց Ցեղասպանության վերաբերմունքի մասին: «Եվրոպական Խորհրդարանի եւ Եվրամիությանը անդամակցող մի քանի երկրների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման փաստերը հնարավորություն են տալիս Եվրամիությանը հանդես գալ կառուցողական առաջարկներով: Օրինակ, ստեղծել պատմաբանների բազմակողմ միջազգային հանձնաժողով` 1915 թ. Հայոց Ցեղասպանության խնդիրն ուսումնասիրելու համար»,- ասվում է Եվրամիության եւ Հարավային Կովկասի երկրների հարաբերությունների մասին նոր զեկույցի նախագծում:

. 25-26-ого июня в Комитете иностранных дел Европарламента будет обсуждаться доклад о политике Евросоюза по отношению к трем странам Южного Кавказа. В частности, в проекте говорится, что Евросоюз должен вести активную политику в регионе, содействовать урегулированию конфликтов и выработке новых подходов к развитию регионального сотрудничества.
Учитывая тот факт, что Турция стремится вступить в Евросоюз, ЕС предоставляется возможность “содействовать более гибкому подходу Турции к региональным конфликтам, в частности – отношениям с Арменией,” – говорится в проекте. Отмечается, что речь идет в первую очередь об армяно-турецкой границе и об отношении к геноциду армян 1915г. “Факт признания геноцида армян рядом европейских стран предоставляет Евросоюзу возможность выступать с конструктивными предложениями. Например, создать многостороннюю международную комиссию историков для изучения проблемы армянского геноцида,” – говорится в проекте доклада.