Հայաստանի հետ բնակչության առումով համեմատելի ՌԴ մարզերում ԱՊՊԱ արժեքը շատ ավելի բարձր է, քան Հայաստանում, վստահեցնում է ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը: «Ես վստահեցնում եմ, որ ՌԴ ծայրամասերում մոտավորապես նույն ավտոմեքենաներն են ինչ Հայաստանում»,-ասել է նա:
Նշենք, որ «Ինգոսստրախ» ապահովագրական ընկերությունում հաշվարկելով ԱՊՊԱ պայմանագրի արժեքը ՌԴ Եկատերինբուրգ քաղաքում (բնակչությունը 1,4 մլն մարդ), ստացվեց, որ 70-100 ձիաուժ հզորությամբ ավտոմեքենայի համար պայմանագիրը կարժենա 2574 ռուբլի կամ 29601 դրամ, այն վարորդների համար, որոնց 22 տարին լրացել է և ում աշխատանքային ստաժը 3 տարուց ավելի է: Ընդ որում Սվերդլովսկի մարզում, որի բնակչությունն ավելի քիչ է, օրինակ Նիժնի Տագիլոմ (370 հազար) նման պայմանագիրը կարժենա 1980 ռուբլի կամ 22 770 դրամ: Միևնույն ժամանակ Սվերդլովսկի մարզի Իրբիտ քաղաքում, որի բնակչությունը 40 հազարից մի քիչ ավելի է, պայմանագրի արժեքը 1485 ռուբլի է կամ 17 077 դրամ:
Հայաստանում ԱՊՊԱ պայմանագրերի արժեքը նույնն է ինչպես մայրաքաղաքի, այնպես էլ մարզերի բնակիչների համար, որտեղ վթարների հավանականությունը շատ ավելի քիչ է: 81-140 ձիաուժ հզորությամբ ավտոմեքենաների համար, որոնց վարորդների վարորդական ստաժը 3 տարուց ավելի է և ում 23 տարին լրացել է, ԱՊՊԱ արժեքը 32 000 դրամ է:

25 Ноябрь 2010 - 17:01 AMT
В областях России с таким же числом жителей как в Армении стоимость полисов ОСАГО гораздо выше, чем в Армении, уверяет заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян. «Я уверяю, что автомобильный парк в окраинах России не новее и не мощнее, чем в Армении, то есть там такие же автомобили», – сказал он.
Заметим, что рассчитав на сайте страховой компании «Ингосстрах» стоимость полиса ОСАГО не в самом маленьком городе России – Екатеринбурге (население – 1,4 млн. человек), получилось, что полис для автомобиля мощностью двигателя в 70-100 л.с., со стажем водителей свыше 3-х лет и возрастом более 22 лет, стоит 2574 рубля или 29601 драм (по курсу на 25 ноября). При этом в другом городе Свердловской области России со сравнительно меньшим количеством населения – Нижнем Тагиле (370 тыс. чел.) аналогичный полис стоит 1980 руб. или 22770 драмов. В то же время в городе Ирбит Свердловской области с населением чуть более 40 тыс. человек стоимость полиса составила 1485 руб. или 17077 драмов.
Для сравнения: в Армении полисы ОСАГО стоят одинаково как для жителей столицы, так и для жителей регионов, где вероятность аварий гораздо ниже. Для автомобилей с мощностью двигателя в 81-140 л.с., со стажем водителей более 3-х лет в возрасте от 23 лет и выше стоимость полиса ОСАГО составляет 32000 драмов.