Հայաստանում կենդանաբուծության ոլորտում գոյություն ունեն մի շարք խնդիրներ, իսկ իշխանությունների կանխատեսումները ոչխարի մսի գների նվազման վերաբերյալ այդպես էլ չիրագործվեցին: Մասնավորապես, կաթի և մսի արտադրության անկումն արձանագրվել է 10-15 տոկոսի մակարդակով, Երևանում նոյեմբերի 26-ին մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը` ամփոփելով ընթացիկ գյուղատնտեսական տարվա արդյունքները:
Ինչպես նշել է մասնագետը, լուրջ խնդիր է աֆրիկյան ժանտախտը, որի հետ 3 տարի շարունակ պայքար է մղվում, սակայն, անարդյունք: Բերբերյանը նշել է, որ կարանտինային ծառայությունները չեն աշխատում, ինչի մասին վկայում է թռչնագրիպի շարունակվող համաճարակը, որը լրջորեն վնասել է փոքր ֆերմերային տնտեսություններին: «Այդ կառույցները չեն հասկանում, որ կա խոշոր թռչնաֆաբրիկաներին վարակելու վտանգ»,- ընդգծել է նա:

В сфере животноводства в Армении существует ряд проблем, а прогнозы властей о понижении цен на баранину так и не сбылись. В частности, спад производства молока и мяса зафиксирован на уровне 10-15%, сказал на пресс-конференции 26 ноября в Ереване председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении Грачья Берберян, подводя итоги текущего сельскохозяйственного года.
Как отметил специалист, серьезной проблемой является африканская чума, борьба с которой ведется на протяжении трех лет, но не приносит никаких результатов. Председатель аграрно-крестьянского объединения обратил внимание на то, что карантинные службы не работают, об этом свидетельствуют продолжающиеся эпидемии птичьего гриппа, которые серьезно ударили по малым фермерским хозяйствам. «Эти структуры не понимают, что есть опасность заражения и крупных птицефабрик», – подчеркнул он.