26 Նոյեմբեր 2010 - 09:30 AMT
Հայաստանի ագրարագյուղացիական միությունը մաշկել է գյուղատնտեսության կայունացման իր ծրագիրը 2011թ. համար, նոյեմբերի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ագրարագյուղացիական միության նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը: Ըստ նրա, ծրագիրը հակաճգնաժամային բնույթ է կրում, քանի որ անկումը ոլորտում կազմել է 17 տոկոս և ուղղված է խոշոր ֆերմերային միավորումների ստեղծմանը:
Ինչպես ասել է նախագահը, կազմակերպությունը սերմեր կբաժանի գյուղացիներին, մասնավորապես, լոլիկի սերմեր, որոնք նախատեսված են 500 հա համար, ինչը թույլ կատ 2011թ. լավ բերք ստանալ: Բացի այդ, կբաժանվեն կարտոֆիլի բարձրորակ սերմեր, ինչը «թույլ կտա 2-3 տարում վերադառնալ նախկին ծավալներին, որպեսզի կարտոֆիլը շուկայում չարժենա 250 դրամ, իսկ պաշտպանության նախարարությունը չփոխարինի այդ սննդամթերքը մակարոնով բարձր գնի պատճառով»:
Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորումը նաև այլ անակնկալներ է պատրաստել, սակայան, Բերբերյանը չմանրամասնեց՝ նշելով, որ կարվի ամեն ինչ իրավիճակը կայունացնելու համար:

26 Ноябрь 2010 - 09:30 AMT
Аграрно-крестьянское объединение (АКО) Армении разработало свою программу по стабилизации сельского хозяйства страны на 2011 год, сообщил на пресс-конференции 26 ноября председатель сельхозструктуры Грачья Берберян. По его словам, программа носит антикризисный характер, поскольку спад в сфере достиг 17%, и направлена на создание крупных фермерских объединений.
Как сообщил председатель, АКО будет раздавать сельчанам семена, в частности, помидоров, рассчитанных на 500 га бесплатно, что позволит в 2011 году получить хороший урожай. Помимо этого, будут розданы и высококачественные семена картофеля, что «позволит в течение 2-3 лет вернуться к прежним объемам, чтобы картофель на рынке не стоил 250 драмов, а Министерство обороны страны не заменяло бы этот продукт на макароны из-за высокой цены».
У АКО есть и другие сюрпризы, которые Грачья Берберян пока придержал на будущее, однако подчеркнул, что будут приложены все усилия для того, чтобы стабилизировать ситуацию.