«Երիտասարդներին՝ մատչելի բնակարան» ծրագրի մեկնարկից հետո անցած վեց ամիսներին Հայաստանում հատկացվել է 187 հիփոթեքային վարկ, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ֆինանսների նախարարության ֆինանսական շուկայի զարգացման վարչության պետ Կարեն Թամազյանը: Ըստ նրա, 131 վարկ է հատկացվել Երևանում և 56-ը՝ մարզերում: « Հատկացված վարկերի ընդհանուր գումարը կազմում է 1,5 մլրդ դրամ, իսկ դոտացիաների ծավալը կազմել է 30 մլն դրամ: Քննարկման փուլում է ևս 33 վարկային հայտ 231,5 մլն դրամ ընդհանուր ծավալով»,-ասել է նա:
Հատկացված վարկերի միջին ծավալը կազմել է 8,2 մլն դրամ, 12,4 տարի միջին ժամկետով, իսկ միջին տոկոսադրույքը կազմել է 10,3 տոկոս: Թամազյանն ասել է, որ վերջերս կառավարությունը վերանայել է վարկավորման պայմանները և առաջիկայում այլ փոփոխություններ չեն նախատեսվում: Մասնավորապես, եթե նախկինում մարզերի բնակիչների համար պետության մասնակցությունը 2 տոկոս էր, ապա այժմ 4 տոկոս է: Բացի այդ, մարզերում սկզբնական անդամավճարը նախկին 30 տոկոսի փոխարեն կկազմի 10 տոկոս: «Երիտասարդներին՝ մատչելի բնակարան» ծրագրին մասնակցում է 13 բանկ ու 3 վարկային կազմակերպություն:

С момента старта программы «Доступное жилье молодым семьям» в Армении за прошедшие 6 месяцев было выдано 187 ипотечных кредитов, сказал на пресс-конференции начальник управления развития финансовых рынков Министерства финансов Армении Карен Тамазян. По его словам, 131 кредит был предоставлен в Ереване, а остальные 56 – в областях страны. «Общая сумма выданных кредитов составляет 1,5 млрд драмов, а объем дотаций составил 30 млн драмов. На стадии рассмотрения находятся еще 33 кредитные заявки на общую сумму в 231,5 млн драмов», – сказал он.
Средний размер выданных кредитов составил 8,2 млн драмов, средний срок предоставления кредитов – 12,4 лет, а средняя процентная ставка – 10,3%.
Карен Тамазян напомнил, что недавно правительство пересмотрело условия кредитования по программе и в ближайшие годы других изменений не ожидается. В частности, если раньше по программе помощь государства для жителей областей составляла 2% от выданного кредита, то в настоящее время этот показатель составляет 4%. Кроме того, в областях Армении первоначальный взнос за квартиру составит 10%, вместо прежних 30%. В программе «Доступное жилье молодым семьям» участвуют 13 армянских банков и 3 кредитные организации.