2010թ. երրորդ եռամսյակում ՀՀ կենտրոնական բանկի վճարային համակարգերով կատարված վճարումների գերակշիռ մասը իրականացվել է էլեկտրոնային վճարումների համակարգի միջոցով: Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը, համակարգի մասնակիցների էլեկտրոնային վճարումները (առանց բորսայական գործառնություններ իրականացնելու հետ կապված փոխանցումների) միջին հաշվով կազմել են ընդհանուր վճարումների ծավալի 56%-ը, քանակի 95%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ էլեկտրոնային վճարումների ծավալը ավելացել է 6%-ով (118 մլրդ դրամով), իսկ քանակը ավելացել է`21%-ով (142010-ով): Առևտրային բանկերի կողմից էլեկտրոնային վճարումների համակարգով (առանց բորսայական գործառնություններ իրականացնելու հետ կապված փոխանցումների) կատարված վճարումները կազմել են վերջիններիս վճարումների ծավալի մոտ 55%-ը (2009թ. երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել են 45%-ով), իսկ քանակի` մոտ 99.6%-ը:
Էլեկտրոնային վճարումների համակարգով իրականացված դրամական փոխանցումների միջին օրական քանակը 2009թ. երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 2219-ով` կազմելով 12832, իսկ ծավալը ավելացել է 2 մլրդ դրամով` կազմելով 35 մլրդ դրամ: Բորսայական գործառնությունների իրականացման նպատակով հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված փոխանցումների միջին օրական ծավալը կազմել է մոտ 146 մլրդ դրամ (ավելացել է 11 մլրդ դրամով):
Էլեկտրոնային վճարումների համակարգում մեկ էլեկտրոնային փոխանցման միջին ծավալը,առանց բորսայական գործառնությունների իրականացման հետ կապված փոխանցումների, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե պահպանվել է նույն մակարդակի վրա, և կազմել է 2.7 մլն դրամ: Էլեկտրոնային վճարումների համակարգով առևտրային բանկերի կողմից բորսայական գործառնությունների իրականացման հետ կապված փոխանցումների միջին ծավալը կազմել 1.6 մլրդ դրամ:

В третьем квартале 2010 года преобладающая доля платежей, осуществленных через платежные системы Центрального банка Армении, была реализована через электронную систему платежей. Как сообщает пресс-служба ЦБ РА, объем электронных платежей составил 56% от всех платежей, а их количество порядка 95%. При этом объем электронных платежей в отчетном периоде по сравнению с третьим кварталом 2009 года увеличился на 6%, а количество на 21%.
Платежи, осуществленные коммерческими банками через электронную систему, составили порядка 55% от общего объема платежей и 99,6% от их общего количества.
Среднедневное количество электронных платежей в отчетном периоде увеличилось по сравнению с третьим кварталом 2009 года на 2219, составив 12832, а объем увеличился на 2 млрд. драмов, составив 35 млрд. драмов. При этом объем среднедневных переводов, с целью осуществления биржевых сделок, составил 146 млрд. драмов (увеличился на 51 млрд. драмов).
В системе электронных платежей средний объем одного перевода, без переводов связанных с биржевыми сделками, остался практически на том же уровне, что и в третьем квартале 2009 года, составив 2,7 млн. драмов. Через электронную систему платежей средний объем переводов, с целью осуществления биржевых сделок коммерческими банками, составил 1,6 млрд. драм.