25 Նոյեմբեր 2010 - 07:09 AMT
Microsoft-ը պայքարում է Հայաստանում համակարգչահենության դեմ, իսկ Ռիչարդ Սթոլմանը համոզում է հայ օգտագործողներին անցում կատարել ազատ ԾԱ-ի
Նոյեմբերի 16-ին Ազատ ծրագրային ապահովման (ԾԱ) շարժման հիմնադիր Ռիչարդ ՍթոլմանըԵրևանում իր ունկընդիրներին պատմել է ծրագրային ապահովման ազատության ու կիրառման էթիկայի վերաբերյալ իր մոտեցման մասին: Ըստ նրա, ազատ ծրագրային ապահովումը դա ոչ այնքան տեխնիկական խնդիր է, որքան սոցիալ-տնտեսական ու էթիկայի խնդիր: Նա օրինակներ է բերել, երբ ԾԱ առաջատար արտադրողները թույլ էին տալիս իրենց ջնջել ծրագրերը օգտվողների համակարգիչներից: Նա նաև հանդես է եկել ոչ ազատ ծրագրային ապահովման կիրառման դեմ պետական հաստատությունների կողմից և կրթության ոլորտում:
Ռիչարդ Սթոլմանը Հայաստանում է գտնվում շվեյցարական հումանիտար КАSА հիմնադրամի հրավերով: Սթոլմանը դասախոսություններով հանդես է եկել նաև նոյմեբերի 18-ին Երևանում և նոյեմբերի 19-ին՝ Գյումրիում: Այնուհետև Սթոլմանը մեկնել է Վրաստան:
Խորհրդաժողովին Հայաստանից մասնակցում էին 15 ՏՏ-ընկերությունների 24 ներկայացուցիչներ: Վահան Հովսեփյանի խոսքով, միջոցառման ընթացքում հայկական ընկերությունները պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցին մի շարք կազմակերպությունների հետ Ալբանիայից, Ուկրաինայից, Բուլղարիայից և այլն:
GITI 2010-ը կազմակերպվել է GITI 2010-ը կազմակերպվել է Վրաստանի ՏՏ գծով Բիզնես Խորհրդի և Վրաստանի արդարադատության նախարարությանն առընթեր տվյալների փոխանակման գործակալության կողմից` ՆԱՏՕ-Վրաստան պրոֆեսիոնալ զարգացման ծրագրի, Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատան և Trustcorp-ի (Էստոնիա) աջակցությամբ: GITI 2010-ը նվիրված էր ՏՏ ոլորտում կիբերանվտանգության հարցերին ու նորարարություններին: Եռօրյա միջոցառմանը մասնակցում էին ավելի քան 200 ներկայացուցիչներ աշխարհի 20 երկրներից:
Երկու օրում ArmNet Awards 2010 մրցույթում արդեն արձանագրվել է ավելի քան 13 հազար ձայն: Նոյեմբերի 15-ին մեկնարկել է ArmNet Awards 2010 համահայկական վեբ-մրցույթի հանրային քվեարկության փուլը և կտևի մինչև նոյեմբերի 30-ը: Մրցույթին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել և այժմ մասնակցում են հանրային քվեարկությանը ավելի քան 600 հայկական կայքեր Հայաստանից և սփյուռքից:
Հայաստանում Ինտերնետն այն ոլորտն է, որտեղ ընթանում են քաղաքացիական հասարակության ձևավորման գործընթացներ: Այդ մասին PanARAMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: Նա նշել է կրթության և պաշտպանության նախարարությունների անհապաղ արձագանքները YouTube-ի օգտագործողների ազդանշաններին, որոնք YouTube-ում տեղադրել էին դպրոցում և բանակում բռնության դեպքերի մասին տեսահոլովակներ:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ետ են մնում Վրաստանից Ինտերնետում խոսքի ազատության մակարդակով: Ինչպես հաղորդում է «Գրուզիա օնլայնը», այդ մասին Թբիլիսիում Հարավային Կովկասի մեդիա-խորհրդաժողովի ժամանակ հայտարարել է Freedom House-ի Եվրասիայի գծով գլխավոր մենեջեր Սեմ Պատտենը: Մինչդեռ, ըստ Freedom House-ի, Իտերնետ մուտք գործելու տվյալներով առաջատարն Ադրբեջանն է, որտեղ ցանցը ծածկում է տարածքի 40 տոկոսը: Պատտենը նշել է նաև, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի կառավարությունները փորձում են վերահսկել ցանցը: Նա բերել է Ադրբեջանում երկու բլոգերների ձերբակալման փաստը: Սակայն, նա հիշատակել է նաև 2009թ. Վրաստանում երկու անձանց ձերբակալության փաստը, որոնք YouTube-ում ծաղրահոլովակ էին զետեղել Վրաստանի կաթողիկոս, պատրիարք Իլիա Երկրորդի վերաբերյալ: Նրանց ազատ արձակեցին միայն Ինտերնետից տեսահոլովակն առգրավելուց հետո:
Ադրբեջանական պատվիրակությունը կտրուկ է արձագանքել Պատտենի ելույթին: Ըստ խորհրդաժողովի մասնակից Կամրան Հասանովի, Freedom House-ի տվյալները Ադրբեջանում ինտերնետի տարածման բարձր մակարդակի ու կառավարության կողմից այն վերահսկելու վերաբերյալ, հակասում են միմյանց: Ի պատասխան Մոսկվայի Մեդիա-իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն Անդրեյ Ռիխտերը նշել է, որ ինտերնետացման բարձր մակարդակը դեռ չի ենթադրում Ինտերնետի ազատություն:
Արցախի և Հայաստանի ջրամատակարարման «Ջուրը կյանք է» ծրագրի շրջանակներում «Հայաստան» հիմնադրամին նվիրատվություն կարելի է կատարել «ԹելՍել» վճարային տերմինալների միջոցով: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net ին «ԹելՍել»-ի մամլո ծառայությունը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և «ԹելՍել» ՓԲԸ-ի միջև ստորագրվել է համապատասխան համաձայնագիր:
«Նույնիսկ չնչին թվացող 200, 500 և 1000 դրամները, կուտակվելով, կարող են ավանդ դառնալ այնպիսի լուրջ նախագծերի իրագործման համար, ինչպիսիք են Արցախի և Հայաստանի գյուղական համայնքների ջրամատակարարումը»,- ասել է «ԹելՍել» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Արամ Ազատյանը:
Նոյեմբերի 20- տեղի է ունեցել Արտադրության և արտահանման ասոցիացիայի (Ա3 Ասոցիացիա) բացումն ու arm3a.org բիզնես-սոցիալական կայքի շնորհանեսը: Ասոցիացիայի նպատակն է Հայաստանում արտահանմանն ուղղորդված արտադրության զարգացմանը նպաստելն ու նոր բիզնես-մշակույթի ձեւավորումը:
Ա3 Ասոցիացիայի ամենակարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ այն գործելու է բիզնես-սոցիալական կայքի հիմքի վրա: Հայաստանում նախադեպը չունեցող arm3a.org կայքն իր բնույթով առաջինն է Հայաստանում, այն իր տեսակով սոցիալական կայք է` նախատեսված կոնկրետ սոցիալական շերտի համար (գործարարներ, ձեռներեցներ, գիտնականներ, գյուտարարներ, մենեջերներ և այլք):
Օրանժ Արմենիա ՓԲԸ-ն Հայաստանի Հանրապետությունում ռադիոռելեային կապի գծերի կազմակերպման համար 7267-7351ՄՀց, 7428-7512ՄՀց, 10735-10855ՄՀց, 11225-11345ՄՀց, 11095-11175ՄՀց, 11585-11665ՄՀց, 18250-18635ՄՀց, 19260-19645ՄՀց, 37128-37380ՄՀց, 38388-38640ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման թույլտվություն է ստացել: Որոշումը կայացվել է ՀԾԿՀ նոյեմբերի 17-ի նիստում: Ըստ հանձնաժողովի որոշման, ռադիոհաճախականությունները օպերատորին են տրամադրվել 10 տարի ժամկետով, ընկերությունը պետք է շահագործումը սկսի 2011թ. փետրվարի 1-ից ոչ ուշ:

25 Ноябрь 2010 - 07:09 AMT
Microsoft борется с пиратством в Армении, а Ричард Столлман убеждает армянских пользователей переходить на свободноe ПО
Между тем, в Армении по приглашению швейцарского гуманитарного фонда “КАSА” находится основатель движения свободного программного обеспечения Ричард Столлман. 16 ноября он рассказал слушателям в Ереване о своем подходе к свободе и этике использования программного обеспечения. По его словам, свободное программное обеспечение – это проблема не столько техническая, сколько социально-экономическая и этическая. Он привел примеры, когда ведущие производители несвободного ПО позволяли себе удалять программы с компьютеров пользователей. Он также выступил против использования проприетарного (несвободного) ПО государственными учреждениями и в сфере образования.. Лекции Столлмана также прошли 18 ноября в Ереване и 19 ноября в Гюмри. Затем Столлман отправится в Грузию.
Премии на третьей региональной конференции по инновациям в сфере информационных технологий GITI 2010 в Тбилиси поделили армянские и грузинские ИТ-компании, причем, если грузинская сторона была лучше представлена государственными организациями, то армянские компании лидировали в частном секторе. Среди коммерческих организаций Армении награду в номинации “Лучший мультимедийный проект” получила компания X-Tech, «Лучшее решение бизнеса для бизнеса» – Essential Solutions, «Лучшее комплексное бизнес-решение» – IDram, “Лучший интегратор” – LimeTech, а среди армянских государственных организаций награды удостоилась компания EKENG в номинации «Лучший IT проект». В конференции принимали участие 24 представителя 15 ИТ-компаний из Армении.В ходе мероприятия, армянские компании достигли договоренностей с организациями из Албании, Украины, Болгарии и др. GITI 2010 была посвящена вопросам кибербезопасности и инновациям в сфере ИТ. В трехдневном мероприятии приняли участие более 200 представителей 20 стран мира.
За первые два дня на веб-конкурсе ArmNet Awards 2010 было получено более 13 тысяч голосов. Этап общественного голосования на ArmNet Awards 2010 стартовал 15 ноября и продолжится до 30 ноября. В конкурсе участвуют более 600 армянских онлайн-ресурсов. Отдать свой голос любимым сайтам можно, посетив официальный сайт конкурса или перейдя по ссылке сайта-участника. В ходе второго этапа конкурса международное жюри основываясь на результатах общественного голосования определит победителей в 8 номинациях.
Интернет в Армении сегодня та сфера, где идут процессы формирования гражданского общества. Такое мнение выразил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net эксперт в области информационной безопасности Самвел Мартиросян. Он отметил последние примеры незамедлительной реакции министерств образования и обороны Армении на сигналы пользователей YouTube, которые загрузили видеоролики случаев насилия в школе и в армии. По мнению эксперта, если сегодня есть цензура на армянском телевидении, то нельзя того же сказать об Интернете: телеканал А1+, который отсутствует в эфире по политическим причинам, свободно вещает в Интернете.
Менеджер программ по Евразии Freedom House Сэм Паттен в ходе медиа-конференции стран Южного Кавказа в Тбилиси заявил, что правительства Армении и Азербайджана пытаются контролировать Сеть, и что эти страны по уровню свободы слова в Интернете отстают от Грузии. В качестве подтверждения сказанному он отметил факты задержания в Азербайджане двух блоггеров.Между тем, как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net один из активных блоггеров в Армении Карен Вртанесян, власти Армении не оказывают никакого серьезного давления на Интернет-пользователей. По словам Вртанесяна, в своем блоге он открыто подвергает критике политику Армении в области образования, внешнего долга, экономического сотрудничества страны с международными организациями. “Единственным ограничением можно назвать блокирование ресурсов в ходе чрезвычайного положения после президентских выборов в 2008 году”, – сказал он. Между тем, по данным Google с июля по декабрь 2009 года правительство Армении несколько раз (менее 10) обращалось в Google с просьбой удалить тот или иной Интернет-ресурс из поискового индекса Google, и, тем не менее, ни одно из обращений не было удовлетворено. По данным нового отчета Google (за январь-июнь 2010), обращений по удалению контента от правительства РА не поступало.
Пожертвования в фонд “Айастан” в рамках программы восстановления водоснабжения Арцаха и Армении «Вода залог жизни» можно внести и посредством платежных терминалов «ТелСелл». Соответствующее соглашение было подписано между Всеармянским Фондом “Айастан” и ЗАО «ТелСелл». С пожертвований, сделанных через платежные терминалы компании, не изымается посреднический процент. Платеж в адрес программы через платежный терминал занимает менее одной минуты: необходимо лишь нажать на кнопку с логотипом проекта, ввести номер своего мобильного телефона и осуществить платеж. В конце операции можно позвонить по телефонам горячей линии, указанным на чеке, и сообщить свои имя и фамилию, которые появятся в бегущей строке во время трансляции 13-го Телетона 25 ноября.
Ассоциация поддержки производства и экспорта (А3 Ассоциация) презентовала социальную сеть для бизнесменов по адресу arm3a.org. Организация будет действовать на основе социальной сети, которая предназначена для предпринимателей, ученых, изобретателей, менеджеров и т.д.. Как считают представители ассоциации, сайт может быть интересен и для молодых людей, имеющих бизнес-идеи.
Компания Orange Armenia получила радиочастоты для организации линии радиорелейной связи сроком на 10 лет. Решение о предоставлении частот в диапазоне 7267-7351 МГц, 7428-7512 МГц, 10735-10855 МГц, 11225-11345 МГц, 11095-11175 МГц, 11585-11665 МГц, 18250-18635 МГц, 19260-19645 МГц, 37128-37380 МГц, 38388-38640 МГц было принято 17 ноября в ходе заседания Комиссии по регулированию общественных услуг Армении. Согласно решению комиссии, компания должна приступить к эксплуатации частот не позже 1 февраля 2011 года. Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) предоставит бесплатные USB-модемы юридическим лицам при заключении годового контракта на пользование тарифными планами мобильного Интернета «Ночной» или «Безлимитный».