30 Նոյեմբեր 2010 - 10:24 AMT
Լևոն Հովսեփյան. Գոյություն ունի գաղտնի պայմանագիր, որի համաձայն Ադրբեջանն առանց Թուրքիայի համաձայնության չի կարող պատերազմ սկսել
Թուրքիան տարբեր միջոցներով փորձում է իր ազդեցությունը տարածել Ադրբեջանի պաշտպանական համակարգի վրա: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի գլխավոր փորձագետ Լևոն Հովսեփյանը: Նրա խոսքով, ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ Ադրբեջանում բավական լուրջ աշխատանք է ընթանում ադրբեջանական բանակի սպայական կազմի ձևավորման շուրջ: Ընդ որում` հայ փորձագետը նկատեց, որ Թուրքիայի գրեթե բոլոր ռազմական ուսումնական հաստատություններում ադրբեջանցի սպաներ են վերապատրաստում: «2006 թվականին Թուրքիայի ռազմական ուսումնական հաստատություններում պաշտոնական տվյալներով թուրք փորձագետների ղեկավարությամբ վերապատրաստում են անցել մոտ 4000 զինծառայողներ»,- ասաց Հովսեփյանը: Հայ փորձագետը նկատեց նաև, որ ադրբեջանական բանակում նման ուսումնական ծրագրերի անցկացման արդյունքում շատ զինվորների մոտ թուրքամետ տրամադրություն է ձևավորվում:
«Որոշ տեղեկատվության համաձայն` երկու երկրների միջև գոյություն ունի գաղտնի պայմանագիր, որի համաձայն Ադրբեջանն առանց Թուրքիայի համաձայնության չի կարող պատերազմ սկսել»,- նշեց նա: Ընդ որում` նա չբացառեց, որ Անկարան գաղտնի կերպով զենք է մատակարարում Բաքվին:

30 Ноябрь 2010 - 10:24 AMT
Левон Овсепян: Существует тайный договор, согласно которому Азербайджан без согласия Турции не может начать войну
Турция разными способами пытается распространить влияние на систему обороны Азербайджана. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил главный эксперт института политических исследовании Левон Овсепян. По его словам, как в Турции, так и в Азербайджане идет довольно серьезная работа по формированию офицерского состава азербайджанской армии. При этом армянский эксперт заметил, что почти во всех военных учебных заведениях Турции переподготавливают азербайджанских офицеров. “В 2006 году в военных учебных заведениях Турции по официальным данным переподготовку прошли около 1130 азербайджанских военнослужащих, а на территории Азербайджана, под руководством турецких экспертов, переподготовку прошли около 4000 военнослужащих”, – сказал Овсепян. Армянский эксперт также заметил, что в результате проведения подобных учебных программ в азербайджанской армии у многих солдат формируется протурецкое настроение.
“Согласно некоторой информации между двумя странами существует тайный договор, согласно которому Азербайджан без согласия Турции не может начать войну”, – отметил он. При этом он не исключил, что Анкара тайно поставляет Баку оружие.