30 Նոյեմբեր 2010 - 11:18 AMT
Հայաստանում ձևավորվում են գյուղմթերքի վերամշակման ու արտահանման ընկերություններ, լրագրողների հետ զրուցում հայտարարել է ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-ի գլխավոր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը: «Դա արտադրական շղթայի մի մաս է, որ մենք պետք է ունենանք»,-նշել է նա:
Նա հավելել է, որ բանկը պատրաստ է ֆինանսավորել այն ընկերություններին, որոնք կզբաղվեն այդ հարցերով, սակայն, խնդիրը նրանում է, որ երկրում չկան մասնագիտացած ընկերություններ, որոնք կզբաղվեն սպառման նոր շուկաների որոնմամբ: «Անշուշտ, սպառման շուկաներ կան, մենք փորձում ենք ֆինանսավորել այդ ընկերությունները»,-ասել է նա:
Գիշյանը հաղորդել է նաև, որ ԱՊՀ երկրներից Հայաստան ժամանած մի շարք պատվիրակությունների հետ քննարկումների ադրյունքում պարզ է դարձել, որ իրավիճակը մեր հանրապետությունում գյուղատնտեսության ոլորտում շատ ավելի բարվոք է, հաշվի առնելով բնակլիմայական պայմանների, մասնավորապես, երաշտի, հետևանքները, որոնք կզգացվեն նաև 2011թ. :

В Армении формируются компании по переработке и экспорту сельскохозяйственной продукции, сказал в беседе с журналистами генеральный директор ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK Степан Гищян. «Это процесс, часть производственной цепочки, который мы должны пройти», – отметил он.
В связи с этим он добавил, что банк готов финансировать компании, которые будут заниматься решением этих вопросов, однако, по мнению банкира, проблема состоит в том, что в стране нет специализированных компаний, которые бы занимались поиском новых рынков сбыта. «Безусловно, рынки сбыта есть, мы же пытаем профинансировать эти компании», – отметил он.
Степан Гищян сообщил, что по результатам обсуждений проведенных с рядом делегаций, прибывших в Армению из разных стран СНГ, стало ясно, что ситуация в республике в сфере сельского хозяйства намного лучше, с учетом того, что последствия природно-климатических условия, в частности, засухи, будут еще сказываться и в 2011 году.