Ըստ ՀՀ կառավարության բիզնեսի և ներդրումային միջավայրի բարելավման մասին ծրագրի դրույթների, երկիրը պետք է ընդգրկվի (Doing Business). բիզնեսի վարման գրավչության տեսակետից աշխարհի լավագույն 20 երկրների ցանկում: Այդ մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը Երևանում ընթացող «Ուղղակի օտարերկրյա ներդրումները Հայաստանում» ազգային խորհրդաժողովում:
Ըստ նախարարի, ներդրումներին գրավելու համար հարկավոր է բարձրացնել երկրի մրցունակության ցուցանիշները: «Բացի այդ, հարկավոր է վարել բիզնես-էթիկայի չափանիշների ներդրման քաղաքականություն: Օտարերկրյա ներդրումներ կարող են ստանալ այն կազմակերպությունները, որոնք աշխատում են աշխարհում ճանաչված կորպորատիվ կանոններով»,-ասել է նա:
Ուղղակի ներդրումները Հայաստանում 2009թ. կազմել են 732,1 մլն դոլար, իսկ 2008թ.՝ 1,1 մլրդ դոլար: Խոշորագույն օտարերկրյա ներդրողներն են 2009թ. ՌԴ-ն՝ 384,8 մլն դոլար, Ֆրանսիան՝ 197,4 մլն դոլար և Արգենտինան՝ 48,2 մլն դոլար:

30 Ноябрь 2010 - 12:07 AMT
Согласно положениям программы правительства Армении по улучшению бизнес и инвестиционной среды, страна должна войти в 10% или в 20-ку лучших стран мира по уровню привлекательности ведения бизнеса (Doing Business). Об этом сказал в ходе национальной конференции «Прямые иностранные инвестиции в Армении» министр экономики РА Нерсес Ерицян.
По его словам, для привлечения инвесторов также необходимо существенно повысить показатели конкурентоспособности страны. «Кроме того, нужно проводить политику по внедрению стандартов бизнес-этики. Иностранные инвестиции могут привлекать только те организации, которые работают по признанным во всем мире корпоративным правилам», – сказал он.
Прямые иностранные инвестиции в Армении в 2009 году составили $732,1 млн, а в 2008 году – $1,1 млрд. Крупнейшими иностранными инвесторами в стране по итогам 2009 года стали: Россия – $384,8 млн, Франция – $197,4 млн и Аргентина – $48,2 млн.