ՎԶԵԲ-ը դիտարկում է Հայաստանի մասնավոր ընկերությունների կապիտալին մասնակցելու հնարավորությունը, նոյեմբերի 30-ին լրագրողներին է ասել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: «Դա հետաքրքիր ապրանք է շուկայական տնտեսության զարգացման տեսակետից»,-ասել է նա:
Պետք է նշել, որ միջազգային կառույցն արդեն մասնակցում է մի շարք հայկական բանկերի կապիտալին:
Ըստ նրա, ՎԶԵԲ-ի համար առաջնահերթ հետաքրքրություն են ներկայացնում սնդդարդյունաբերության ընկերությունները, հեռահաղորդակցությունների ոլորտը: «Մեր նպատակն է ոչ թե խորանալ մի հատված մեջ, այլ՝ դիվերսիֆիկացնել իր պորտֆելը Հայաստանում»,-ասել է նա: Ռազլոգը հույս է հայտնել, որ 2011թ. բանկին կհաջողվի իրականացնել մի քանի նախագծեր այդ ուղղությամբ:

Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) рассматривает возможность вхождения в капитал частных компаний Армении, сообщил 30 ноября глава ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) Валериу Разлог. «Мы рассматриваем возможность вхождения в капитал частных компаний страны, это интересный продукт с точки зрения развития рыночной экономики», – сказал он.
Надо отметить, что международная структура уже участвует в капитале ряда армянских банков.
По его словам, интерес для EBRD представляют в первую очередь компании пищевой промышленности, сектор телекоммуникаций и другие. «Это наша цель – не углубляться в один сектор, а диверсифицировать свой кредитный портфель», – подчеркнул он. При этом Валериу Разлог выразил надежду, что в 2011 году банку удастся уже реализовать несколько проектов в этом направлении.