2 Դեկտեմբեր 2010 - 10:36 AMT
2010-ը «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի հաճախորդների կորպորատիվ վարկավորման տեսանկյունից հաջող տարի էր. տրամադրվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմել է 100 մլն դոլար, ասել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
«Գործարարները ցանկանում են ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսության մեջ և ընդլայնել այն: Դա իհարկե դրական միտում է, բայց միաժամանակ ՀՀ կառավարությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի երկրում ներդրումային միջավայրը բարելավելու և այն ավելի կայունացնելու համար»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, արտասահմանյան ներդրողներ ներգրավելու և տեղական ներդրողներին ազգային շուկայից դուրս գալը թույլ չտալու համար Հայաստանի իշխանությունները պետք է ավելի հստակ հարկային և մաքսային քաղաքականություն վարեն:

У ЗАО «HSBC Банк Армения» был удачный год с точки зрения кредитования корпоративных клиентов: общий объем предоставленных средств составил $100 млн., сказала генеральный исполнительный директор банка Астрид Клиффорд, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.
«Бизнесмены хотят делать инвестиции в экономику Армении и расширять свое дело. Это конечно положительная тенденция, но в то же время правительство Армении должно предпринимать шаги по улучшению инвестиционной среды в стране и делать ее более стабильной», – сказала она.
По словам главы банка, чтобы привлечь иностранных инвесторов и не допустить выхода местных инвесторов из национального рынка, властям Армении нужно вести более четкую налоговую и таможенную политику.