2 Դեկտեմբեր 2010 - 10:37 AMT
2010 թվականի դեկտեմբերի 1-ից ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ավելացնում է հիփոթեքային վարկավորման ժամկետը մինչև 35 տարի ՀՀ տարածքում բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու համար 30% ՀՀ դրամով սկզբնական կանխավճարով և 20% ԱՄՆ դոլարով: «Բացի այդ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ավելացրել է նաև ԱՄՆ դոլարով տրամադրվող վարկի առավելագույն գումարը` հասցնելով այն 300.000 ԱՄՆ դոլարի»,- ասվում է բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
10-ից 35 տարի ժամկետով տրամադրվող հիփոթեքային վարկավորման տոկոսադրույքները կազմում են սկսած 12%-ից ՀՀ դրամով և սկսած 11%-ից ԱՄՆ դոլարով: Բացի այդ պարզեցվել է նաև հիփոթեքային վարկի տրամադրման հաստատման գործընթացը և պահանջվող փաստաթղթերի ցանկը:
«Այս նոր առաջարկը, նախ և առաջ, հասցեագրված է երիտասարդ հաճախորդներին, և ես հույս ունեմ, որ այն կունենա մեծ պահանջարկ: Անշարժ գույքի ներկայիս գների պայմաններում վարկավորման ժամկետի ավելացումը էապես կթեթևացնի բնակարանի գնումը: Եվ, որպես հետևանք, դա հնարավորություն կտա գնորդներին ձեռք բերել ավելի լավ որակի բնակարաններ, չկորցնելով ժամանակ հավելյալ գումար կուտակելու համար»,- ասաց ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Մանրածախ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Արտակ Խաչատրյան:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն իր հաճախորդներին նաև առաջարկում է վարկավորման տարբեր ծրագրեր` վերանորոգման, շինարարության վարկեր, հիփոթեքային վարկ «բնակարան երիտասարդներին» ծրագրի շրջանակներում:

Начиная с 1-го декабря 2010 года ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» увеличивает срок ипотечного кредитования до 35 лет на приобретение квартиры или жилого дома на территории Армении с минимальным первоначальным взносом 30% в драмах и 20% в долларах США. «Кроме этого, Банк ВТБ (Армения) также увеличил максимальную сумму кредита в долларах США до 300.000 долларов», – говорится в сообщении пресс-службы банка.
Процентные ставки при ипотечном кредитовании на срок от 10 до 35 лет составляют от 12% в драмах и от 11% в долларах США. Кроме этого упростился процесс утверждения предоставления ипотечного кредита и список необходимых документов.
«Новое предложение адресовано, прежде всего, молодым клиентам и, надеюсь, будет иметь большой спрос. В условиях нынешних цен на недвижимость увеличение сроков кредитования существенно облегчит покупку квартиры. И, как следствие, это даст возможность покупателям рассматривать и приобретать жилье лучшего качества, не теряя времени на дополнительные накопления», – сказал директор департамента развития розничного бизнеса ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Артак Хачатрян.
Банк ВТБ (Армения) также предлагает своим клиентам различные программы кредитования – кредиты на ремонт жилья, строительства, ипотека в рамках программы «жилье молодым».