2 Դեկտեմբեր 2010 - 16:44 AMT
2010թ. դեկտեմբերի 1-ին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի` ԱՄՀ Գործադիր խորհուրդն ավարտել է Հիմնադրամի Երկարաձգվող ֆինանսավորման («EFF») և Երկարաձգվող վարկավորման ծրագրի («ECF»)1 ներքո Հայաստանի տնտեսական կատարողականի առաջին ուսումնասիրությունը: Խորհրդի որոշումը կայացվել է «ժամկետի լրանալու» կարգին համապատասխան:
Ինչպես հաղորդում է Երևանում ԱՄՀ ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը, քրոշումը հնարավորություն է տալիս իշխանություններին օգտագործել լրացուցիչ 39 միլիոն ՓՀԻ-ի (57.6 միլիոն ԱՄՆ դոլարի) գումար, որի պարագայում ծրագրի շրջանակում հատկացվող տրանշների ընդհանուր գումարը համարժեք է 78.1 միլիոն ՓՀԻ-ի (115.2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի):
Հայաստանի հետ երեք տարի ժամկետով 266.8 միլիոն ՓՀԻ-ի (շուրջ 393.9 միլիոն ԱՄՆ դոլարի) EFF և ECF ծրագիրը հաստատվել է ԱՄՀ-ի Գործադիր խորհրդի կողմից 2010թ. հունիսի 28-ին:

2 Декабрь 2010 - 16:44 AMT
Исполнительный совет Международного валютного фонда – IMF завершил первый обзор выполнения антикризисной экономической программы Армении в рамках программ долгосрочного финансирования (EFF) и долгосрочного кредитования (ECF).
Как сообщает пресс-служба представительства IMF в Ереване, по итогам исследования власти страны могут использовать дополнительные 39 млн SDR ($57,6 млн). При этом в рамках программы общий транш составит 87,1 млн SDR ($115,2 млн).
В рамках трехлетних программ EFF и ECF, утвержденных исполнительным советом IMF 28 июня 2010 года, доступное финансирование Армении составит 266,8 млн SDR ($393,9 млн).