3 Դեկտեմբեր 2010 - 08:38 AMT
Սկանդալային հայտնի WikiLeaks կայքն ուրբաթ օրը DDOS հարձակման արդյունքում զրկվել է դոմենային անունից, հաղորդվում է EveryDNS ամերիկյան ընկերության կայքում: «WikiLeaks.org-ը դարձել է բազմաթիվ DDOS-հարձակման թիրախը (մեծաքանակ համակարգիչներից կեղծ կենտրոնացած հարցումներ): Այդ հարձակումները, ինչպես նաև ապագայում հնարավոր նման հարձակումները սպառնում են EveryDNS.net ենթակառույցի կայունությանը: Դրա հետ կապված` դեկտեմբերի 1-ին, ԱՄՆ արևելյան ափի ժամանակով մոտավորապես 22:00-ին WikiLeaks.org կայքին էլեկտրոնային փոստով ուղարկվել են ծանուցումներ նրա գործունեությունը 24 ժամվա ընթացքում դադարեցնելու մասին»,- մեջբերում է կայքը EveryDNS ամերիկյան ընկերության հայտարարությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ինչպես նշվում է Twitter սոցիալական կայքում գործող կայքի միկրոբլոգում, «WikiLeaks.org դոմենը սպանվել է everydns.net ամերիկյան սերվերի կողմից…»: Հաքերային հարձակման արդյունքում կայքն արգելափակվել է ողջ աշխարհի օգտագործողների համար:
WikiLeaks կայքը նոյեմբերի 29-ին կրկին հայտնվել է ուշադրության կենտրոնում ամերիկյան դիվանագետների գաղտնի նամակագրության և փաստաթղթերի հրապարակումից հետո:
WikiLeaks-ի կողմից հրապարակված փաստաթղթերում պարունակվում են բավական վիրավորական արտահայտություններ համաշխարհային առաջնորդների հասցեին: Ինչպես նշվում է կայքում, ավելի քան 250 հազար ֆայլերի հավաքածուն գաղտնի փաստաթղթերի խոշորագույն հավաքածու է, որը երբևէ հասանելի է դարձել:

3 Декабрь 2010 - 08:38 AMT
Скандально известный сайт WikiLeaks в пятницу был лишен доменного имени в результате DDOS-атак, сообщается на сайте американской компании EveryDNS, провайдера DNS услуг. "…Wikileaks.org стал мишенью многочисленных DDOS-атак (массированные ложные запросы с большого числа компьютеров). Эти атаки, а также возможные будущие подобные атаки угрожают стабильности инфраструктуры EveryDNS.net, которая предоставляет доступ к почти 500 тысячам других веб-сайтов. В связи с этим, прошлым вечером, 1 декабря, примерно в 22.00 по времени восточного побережья США на адреса, ассоциированные с аккаунтом сайта Wikileaks.org, были отправлены по электронной почте уведомления о приостановке их деятельности в течение 24 часов", – цитирует портал заявлением американской компании EveryDNS, пишет РИА Новости.
Как отмечается в микроблоге сайта в социальной сети Twitter, "домен WikiLeaks.org был убит американским сервисом everydns.net…". В результате хакерской атаки сайт оказался заблокирован для пользователей по всему миру.
Сайт WikiLeaks, специализирующийся на публикации "закрытой", в том числе секретной, документации министерств и ведомств США, 29 ноября вновь оказался в центре внимания после публикации служебных документов и переписки американских дипломатов. По утверждению администрации сайта, широкое обнародование документов может снизить доверие к США как дипломатическому партнеру.
В документах, выложенных на WikiLeaks 29 ноября, по предварительным данным, содержатся весьма нелестные высказывания в адрес мировых лидеров. Как отмечается на сайте, подборка из более 250 тысяч файлов, якобы являющихся служебными документами США, представляет крупнейшую подборку конфиденциальных документов, когда-либо оказывавшихся в открытом доступе.