Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) ավարտեց «պանիր» ապրանքային շուկայի ուսումնասիրությունը և եզրակացրեց, որ այդ մթերքի գինն առաջինը բարձրացրեց «Աշտարակ կաթը», իսկ նրան հաջորդեցին շուկայի մյուս մասնակիցները:
Ներկայացնելով ուսումնասիրության արդյունքները` ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը հաղորդեց, որ Հայաստանի պանրի շուկայում աշխատող 78 տնտեսվարող սուբյեկտներից Հանձնաժողովն իրենց գործունեության մասին մանրամասն տեղեկատվություն էր պահանջել առավել խոշոր 16 ընկերություններից: Շուկայի երեք խոշորագույն ներկայացուցիչներն են «Աշտարակ կաթը»` 32.8%, «Դուստր Մելանիան»` 6.1%, «Արաքս 2» (Էկո կաթ)` 5.3%:
Այս տարվա սեպտեմբերի սկզբին 1 կգ «Լոռի» պանրի գինը կազմում էր 1400 դրամ, ամսվա վերջին արդեն` 2140 դրամ, նոյեմբերի սկզբին` 2890 դրամ, բայց ներկա պահին գինը նվազել է մինչև 2490 դրամ:
Շաբոյանի խոսքով, պանրի արտադրողները գների բարձրացումը բացատրում են հիմնականում կաթի գնի բարձրացմամբ: «Մեր հետազոտությունների համաձայն, կաթի գինը 1 լիտրի համար 100-120 դրամից բարձրացել է մինչև 120-160 դրամ, ինչի վրա ազդել են այս տարվա վատ եղանակային պայմաններն ու երկրում խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակի կրճատումը»,- բացատրեց նա: Սակայն ՏՄՊՊՀ-ն պարզել է, որ կաթի գնի աճի արդյունքում պանրի գները պետք է միջին հաշվով բարձրանային 415 դրամով, մինչդեռ բարձրացել են 810 դրամով:
Բացի դրանից, Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ «Աշտարակ կաթ» ընկերությունը ներկայիս օրենսդրության համաձայն մենաշնորհատեր չի հանդիսանում, սակայն շուկայում գերակա դիրք է զբաղեցնում և մեծ ազդեցություն ունի շուկայի վրա: «Օրենքում մեր առաջարկած փոփոխությունների համաձայն դրանց ընդունումից հետո նման դեպքերում ընկերությունները կպատժվեն»,- ավելացրեց նա:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) изучив рынок сыра Армении, пришла к заключению, что первой цену на данный продукт подняла компания «Аштарак кат», а за ней последовали другие участники рынка.
Представляя результаты исследования, председатель ГКЗЭК Артак Шабоян сообщил, что на рынке сыра Армении действуют 78 хозяйствующих субъектов. Мониторинг проводился в 16 из них. Тремя крупнейшими представителями рынка являются компании «Аштарак кат» – 32,8%, «Дустр Мелания» – 6,1%, «Аракс 2» (Эко кат) – 5,3%.
В начале сентября текущего года цена на 1 кг сыра «Лори» составляла 1400 драмов, в конце месяца он уже стоил 2140 драмов, в начале ноября – 2890 драмов, но на данный момент цена снизилась до 2490 драмов.
По словам Шабояна, производители сыра объясняют рост цен в основном повышением цен на молоко. «Согласно нашим исследованиям цены на молоко выросли со 100-120 драмов за 1 л до 120-160 драмов, на что повлияли плохие погодные условия в текущем году и сокращение поголовья крупного рогатого скота в стране», – объяснил он. Но ГКЗЭК выяснила, что в результате роста цен на молоко, цены на сыр должны были подняться в среднем на 415 драмов, а между тем они поднялись на 810 драмов. Кроме того, Артак Шабоян отметил, что компания «Аштарак кат» по нынешнему законодательству не является монополистом, однако она занимает преобладающую долю рынка и имеет большое влияние на него. «Согласно предложенным нами поправкам в закон, после их принятия в подобных случаях компании будут наказываться», – добавил он.