«Ձմեռը Հայաստանում կլինի նորմայի սահմաններում, առանց առանձնահատուկ շեղումների: Ջերմաստիճանը սովորականից բարձր կլինի 0,5-1 աստիճանով: Շեղումներ կարող են արձանագրվել եկող տարվա մարտ ամսին»,-դեկտեմբերի 4-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայպետհիդրոմետ ծառայության օպերատիվ հիդրոօդերեւութաբանական կանխատեսումների կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:
Նրա խոսքերով, «եթե աշունն առանց տեղումների է անցնում, ապա առատ տեղումներ են լինում ձմռանը»: «2010թ. ընդհանուր առմամբ տարբերվում էր նորմայից. ձմեռը չափազանց տաք էր, գարունը՝ խոնավ, ինչը բացասաբար ազդեց գյուղատնտեսության վրա, ամառը շոգ էր և չոր, իսկ աշնան ընթացքում տեղումներ գրեթե չեղան: Որպես կանոն, չոր աշնան դեպքում ձմռանը գրանցվում են առատ տեղումներ»,-ասել է Պետրոսյանը:
Նա նշել է, որ առաջիկա շաբաթը տաք կլինի (15-18 աստիճան տաքություն, որոշ շրջաններում՝ մինչև 20 աստիճան), առանց տեղումների, «առանձնակի փոփոխություններ չեն լինի»: Պետրոսյանը հավելել է, որ դեռևս հայտնի չէ, թե երբ կտեղա առաջին ձյունը:

“Зима в нашей стране обещает быть в пределах нормы, без особых отклонений. Возможно, что температура на 0.5-1 градус будет выше, чем обычно. Отрицательные отклонения ожидаются в марте следующего года”, – сказала 4 декабря на пресс-конференции в Ереване начальник оперативного отдела гидрометцентра Армении Заруи Петросян.
По ее словам, “если осень проходит без осадков, то обильные осадки выпадают зимой”. “2010 год в целом очень отличался от нормы: зима была слишком теплой, весна – слишком влажной, что отрицательно сказалось на сельском хозяйстве, лето было жарким и сухим, а за весь ноябрь ни разу не выпало осадков. Как правило, при сухой осени, зимой фиксируются обильные осадки”, – добавила Петросян.
Она отметила, что предстоящая неделя будет теплой (от 15-18 градусов, а в некоторых районах – до 20), без осадков, “особых изменений не наблюдается”. Петросян добавила, что время выпадения первого снега пока неизвестно.