Երևանում դեկտեմբերի 4-ին ArmNet Awards վեբ-մրցույթի շրջանակներում բացվեց «Աութսորսինգից դեպի նորարարություն» կոնֆերանսը: Ինչպես կոնֆերանսի բացման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտում ձևավորված ավանդույթները, ձեռնարկությունների աճի տեմպերը և կրթական համակարգի բարձր մակարդակը լավ նախադրյալներ են ստեղծել այդ ոլորտի հետագա զարգացման համար:
«Այսօր արդեն դժվար է տնտեսության որևէ բնագավառ պատկերացնել, որը կարող է միջազգային մակարդակով մրցունակ լինել առանց այնպիսի տեխնոլոգիաների կիրառման, ինչպիսին է, օրինակ, էլեկտրոնային գովազդն ու առևտուրը, վեբ-կայքերը կամ ինտերակտիվ մեդիան»,- ասաց Ներսես Երիցյանը: Կոնֆերանսի ընթացքում ելույթ կունենան այնպիսի ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Microsoft, Opera Software, «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանը, Vkontakte.ru սոցիալական ցանցը, RuTube.ru վիդեոպորտալը և այլն: Հաղթողները կորոշվեն ըստ անվանակարգերի` «Դիզայն և հարմարավետություն», «Նորարարություն», «Տեխնիկական կատարում», «Բովանդակություն», «Տարվա առաջընթաց», «Գլխավոր մրցանակ» և «Orange-ի հատուկ մրցանակ», որը նախատեսված է կայքի լավագույն բջջային տարբերակի համար:
Դեկտեմբերի 4-ի երեկոյան կամփոփվեն ArmNet Awards մրցույթի արդյունքները, որին մասնակցում են ավելի քան 600 կայքեր, որոնք կապ ունեն Հայաստանի հետ:
Միջազգային ժյուրիի կազմի մեջ մտել են ինչպես հայկական, այնպես էլ արտասահմանյան ընկերությունների ներկայացուցիչներ:

4 Декабрь 2010 - 11:08 AMT
Открытие конференции "От аутосорсинга к новаторству" в рамках всеармянского веб-конкурса ArmNet Awards состоялось 4 декабря в Ереване. Как сказал в ходе открытия конференции министр экономики РА Нерсес Ерицян, сложившиеся в сфере ИКТ Армении традиции, темпы роста предприятий и высокий уровень образовательной системы создали хорошие предпосылки для дальнейшего развития данной сферы.
"Сегодня уже сложно представить какой-либо сектор экономики, который может быть конкурентоспособным на мировом уровне без применения таких технологий, как, к примеру, электронная реклама и торговля, веб-сайты или интерактивная медиа", – сказал Нерсес Ерицян. В ходе конференции выступят представители таких компаний как Microsoft, Opera Sotware, радиостанции “Эхо Москвы”, социальной сети Vkontakte.ru, видеопортала RuTube.ru и др. Победители определятся по номинациям: “Дизайн и удобство в использовании”, “Новаторство”, “Техническое исполнение”, “Контент”, “Прогресс года”, “Главный приз” и «Специальный приз от Orange», предназначенный для лучшей мобильной версии сайта.
Вечером 4 декабря будут подведены итоги конкурса ArmNet Awards, в котором принимают участие более 600 сайтов, имеющих отношение к Армении.
В состав международного жюри вошли как армянские компании, так и представители иностранных компаний.