Հայաստանի տնտեսության համար Ռուսաստանը խոշոր ռազմավարական ներդրող է, որին բաժին է ընկնում բոլոր ներդրումների շուրջ 50 տոկոսը, դեկտեմբերի 6-ին Երևանում ընթացող շփումների և ներդրումների հայ-ռուսական գործարար համաժողովի ժամանակ ասել է Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը: «Ենթադրում եմ, որ ընթացող գործարար համաժողովը նոր խթան կհաղորդի երկկողմանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների համար»,- ասել է նա: Միաժամանակ ՀՀ ԱԱՊ նախագահը նշել է, որ շուրջ 100 հայ գործարարներ մեծ հետաքրքրություն են հանդես բերել: Մ. Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ համաժողովի ընթացքում նախատեսված երկու երկրների գործարարների բանակցությունները արդյունավետ կընթանան և կառուցողական բնույթ կկրեն:
Նրա խոսքերով, 2005-ից սկսած` Ռուսաստանից Հայաստան ներկրումն ավելացել է 4 անգամ և գերազանցել 1 մլրդ դոլարը, ընդ որում Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումն ավելացել է 2 անգամ: Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվում են մրգահյութեր, հանքային ջրեր, կոնյակ, ավելին, կա բարձրորակ ապրանքների մեծ խումբ, որոնք դեռ ծանոթ չեն ռուս սպառողին: Ռուսաստանը Հայաստան ներկրում է սարքավորումներ, մեքենաներ, պահեստամասեր, կահույք, թուղթ, գազ և այլն: «Երկկողմանի համագործակցության խորացման պոտենցիալը հսկայական է, կա դրա բազմապատկման և ընդլայնման անհրաժեշտություն »,- հավելել է նա:
Դրա հետ կապված`Սարգսյանն ընդգծել է, որ միայն համատեղ ջանքերով կարելի է հասնել գործընկեր-երկրների տնտեսությունների զարգացմանը, իսկ գոյություն ունեցող նորմատիվ իրավական բազան բոլոր նախադրյալները ստեղծում է տարբեր ոլորտներում առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման համար` փոքր և միջին բիզնեսի, տեղեկատվության միասնական համակարգի փոխանակության, ապրանքների որակի գնահատականի միասնական համակարգի:
2010-ի 10 ամսիների տվյալներով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 793 313 դոլար, արտահանումը կազմել է 118 659 դոլար, ներկրումը` 674 653 դոլար:

6 Декабрь 2010 - 09:17 AMT
Для экономики Армении Россия является крупным стратегическим инвестором, на долю которого приходится порядка 50% всех инвестиций, сказал 6 декабря на проходящем в Ереване армяно-российском бизнес форуме контактов и инвестиций председатель Торгово-промышленной палаты Армении Мартин Саргсян. «Полагаю, что проходящий бизнес-форум придаст новый импульс двусторонним торгово-экономическим отношениям и выведет их на новый уровень», – сказал он. При этом председатель ТПП РА отметил, что порядка 100 армянских бизнесменов проявили большой интерес. Мартин Саргсян выразил надежду, что запланированные в ходе бизнес-форума переговоры представителей бизнеса двух страны пройдут плодотворно и будут носить конструктивный характер.
По его словам, начиная с 2005 года, импорт из России в Армению увеличился в 4 раза и превысил 1 млрд. долларов, при этом экспорт из Армении в Россию увеличился в два раза. Из Армении в Россию экспортируется продукция хорошо зарекомендовавших себя на этом рынке предприятий по производству фруктовых соков, минеральной воды, коньяка, более того, есть большая группа высококачественных товаров, которые еще не знакомы российскому потребителю. Россия же поставляет в Армению оборудование, машины, запчасти, мебель, бумагу, газ и много другое. «Потенциал углубления двустороннего сотрудничества огромен, есть необходимость в его приумножении и расширении», – добавил он.
В связи с этим Мартин Саргсян подчеркнул, что только совместными усилиями можно дубиться развития экономик стран-партнеров, а существующая нормативно-правовая база создает все предпосылки для углубления торгово-экономического сотрудничества по многим отношениям: малого и среднего бизнеса, единой системе обмена информацией, единой системы по оценке качества товаров.
По итогам десяти месяцев текущего года товарооборот между Арменией и Россией составил 793 313 долларов, экспорт составил 118 659 долларов, а импорт – 674 653 долларов.