Հայաստանում ստեղծվող տնտեսական գոտիները կարող են հետաքրքրել Ռուսաստանի տարբեր մարզերի գործարարներին, կարծում է Հայաստանի էկոնոմիայի նախարար Ներսես Երիցյանը: «Երկկողմանի հարաբերությունների զարգացման և ներդրումների մեծացման նոր խթան կարող են դառնալ ազատ տնտեսական գոտիները, որոնք մենք մտադիր ենք ստեղծել առաջիկայում»,- դեկտեմբերի 6-ին, ելույթ ունենալով Երևանում ընթացող կապերի հաստատմանն ուղղված և ներդրումների հայ-ռուսական գործարար համաժողովում, ասել է Երիցյանը:
Նրա խոսքերով, այսօր Հայաստանում գործում է 1200 ժամանակակից ձեռնարկություն, որոնք աշխատում են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, ավելին, դրանց մեծ մասը գտնվում են Մոսկվայի, Յարոսլավլի և Նիժեգորոդի մարզերում: «Հուսով եմ, որ մարզերի ցանկը կավելանա, առավել ևս Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է լայնածավալ բարեփոխումներ իրագործել բիզնես միջավայրի բարելավման համար»,- ասել է նախարարը:
Միաժամանակ, Երիցյանը նշել է, որ երկկողմանի հետաքրքություն են ներկայացնում վառելիքաէներգետիկ ոլորտը, լեռնահանքային և քիմիական արդյունաբերությունը, մեքենաշինությունը, հայ-ռուսական համագործակցության գերակա ուղղություններն են բարձր տեխնոլոգիաների, էլեկտրաէներգիայի և գործիքաշինության, ոսկերչական գործի և ալմաստագործության, կրթության և առողջապահության ոլորտները:

6 Декабрь 2010 - 09:46 AMT
Создаваемые в Армении свободные экономические зоны могут заинтересовать представителей бизнеса различных регионов России
Создаваемые в Армении свободные экономические зоны могут заинтересовать представителей бизнеса различных регионов России, считает министр экономики Армении Нерсес Ерицян. «Новым импульсом развития двухсторонних отношений и увеличения инвестиций могут стать свободные экономические зоны, которые мы намерены создавать в ближайшее время», – сказал он 6 декабря, выступая на проходящем в Ереване российско-армянском бизнес-форуме контактов и инвестиций.
По его словам, на сегодняшний день в Армении действует 1200 совместных предприятий, работающих в различных отраслях экономики, более того, большая их часть приходится на московскую область, ярославскую, нижегородскую. «Надеюсь, что список регионов увеличится и будут найден совместный интерес, тем более, что правительство Армении продолжает реализовать широкомасштабные реформы по улучшению безнес-среды в стране», – подчеркнул глава министерства.
При этом Нерсес Ерицян отметил, что двусторонний интерес представляют топливно-энергетическая сфера, горнорудная и химические промышленности, машиностроение, приоритетными же являются сфера высоких технологий, электроэнергии приборостроения, ювелирное дело и огранка алмазов, образование и здравоохранение.