Էներգետիկայի ոլորտը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գերակա ուղղությունն է, գտնում է ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Աբել Աղանբեգյանը: Ըստ նրա, Հայաստանի հարևան երկրները էլեկտրաէներգիայի կարիք ունեն, ուստի հարկավոր է զարգացնել էլեկտրաէներգիայի արտադրության բոլոր հնարավոր ուղղությունը և արտահանել հարևան երկրներ: Երկրորդ գերակա ուղղությունը ակադեմիկոսը համարել է ՏՏ ոլորտը: «Այդ ուղղությամբ Հայաստանը հսկայական հնարավորություններ ունի, որոնք չեն օգտագործվում: Երկրում նույնիսկ չկա գործակալություն, որը զբաղվում է այդ հարցերով»,-դեկտեմբերի 6-ին ասել է ակադեմիկոս Աղանբեգյանը Երևանում:
Աղանբեգյանը գտնում է, որ լավ հնարավորություններ կան լեռնահանքային ոլորտում և բնակարանաշինության ոլորտում: «Բնակարանները հարկավոր է էժանացնել, չէ որ բնակարանների 90 տոկոսը կառուցվում է Երևանում, իսկ մարզերում շինարարություն գրեթե չի ընթանում»,-հավելել է նա: Բացի այդ, ըստ փորձագետի, Հայաստանում փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությունը փակուղում է հայտնվել, այն դեպքում, երբ ժողովուրդն այստեղ ձեռներեց է, սակայն, նա ստիպված է իր գործը զարգացնել այլ երկրներում:
Բացի այդ, շատ կարևոր է երկրի համար զբոսաշրջության և գյուղարդյունաբերական համալիրի զարգացումը: «Զբոսաշրջության համար հարկավոր է զարգացնել ենթակառուցվածքները, կառուցել ոչ թե հինգաստղանի հյուրանոցներ, այլ ավելի մատչելի: Հարկավոր է ներգրավել նաև բնակչությանը, որպեսզի բացվեն փոքր հյուրանոցներ: Հարկավոր է կառուցել ճանապարհներն ու լուծել բազում այլ հարցեր»,-ասել է նա:
Աղանբեգյանը հավելել է, որ յուրաքանչյուր թվարկած կետի արժեքը 1 մլրդ դոլար է, ընդ որում, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2009թ. կազմել է շուրջ 9 մլրդ դոլար:

Приоритетным направлением развития экономики Армении является энергетическая сфера, считает академик Российской академии наук Абел Аганбегян. По его словам, страны вокруг Армении нуждаются в энергетике, поэтому нужно развивать все возможные направления по ее выработке и экспортировать в соседние страны. Вторым приоритетным направлением развития академик назвал сферу информационных технологий. «В этом направлении у Армении есть огромные возможности, которые не используются. В стране нет даже агентства, которое занималось бы этим вопросом», – сказал он 6 декабря в Ереване.
Аганбегян считает, что немалые возможности существуют в горно-металлургической сфере и в сфере жилищного строительства. «Квартиры нужно удешевить, ведь 90% жилья строится в Ереване, а на всей остальной территории страны почти нет строительства», – добавил он. Кроме того, по мнению эксперта, малый и средний бизнес в Армении «загнан в угол», при том, что народ здесь предприимчивый, но им приходится развивать свой бизнес в других странах.
Помимо этого, очень важно для страны развитие туризма и агропромышленного комплекса. «Для развития туризма нужно развивать инфраструктуры, строить не пятизвездочные гостиницы, а более доступные. К этому также нужно привлечь население страны, чтобы они строили маленькие гостиницы. Нужно построить дороги и решить массу других вопросов», – сказал он.
Аганбегян добавил, что цена каждого из перечисленных пунктов – $1 млрд, при том, что ВВП Армении 2009 года составил менее $9 млрд.