7 Դեկտեմբեր 2010 - 09:21 AMT
Գաղտնիք չէ, որ ամանորյա տոների նախաշեմին գործարարները մտածում են լրացուցիչ շահույթ ստանալու մասին, մասնավորապես, այդ միտումը նկատվում է սպառողական շուկայում, բացառություն են կազմում շինարարությունը և տեխնիկան, որտեղ գները նախատոնական շրջանում նվազում են: Այդ մասին դեկտեմբերի 7-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի Սպառողների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը: «Երկրի իշխանությունները պետք է գների զսպման քաղաքականություն մշակեն, ինչպես դա արվում է աշխարհի քաղաքակիրթ երկրներում»,- հայտարարել է նա:
Նրա խոսքերով, նախատոնական քաղաքականությունը քաղաքակիրթ երկրներում ուղղված է սպառողներին սիրաշահելուն, իսկ Հայաստանում նկատվում է հակառակ իրավիճակը: «Տնտեսվարող սուբյեկտները բարձրացնում են գները, որոնց 80 տոկոսը ներկրողներ են, արդյունքում, սպառողը հայտնվում է անելանելի վիճակում»,- ասել է Հակոբյանը: Դրա հետ կապված` նա կոչ է արել համապատասխան մարմիններին բարձրացնել իրենց օպերատիվությունը և ուշադիր հետևել այդ շրջանում իրադարձությունների զարգացմանը:

7 Декабрь 2010 - 09:21 AMT
Не секрет, что в преддверии новогодних праздников армянские бизнесмены думают о получении дополнительной прибыли, в частности, эта тенденция наблюдается на потребительском рынке, исключением же являются строительство и техника, где цены в предпраздничный период понижаются. Об этом 7 декабря на пресс-конференции в Ереване сказала председатель Национальной Ассоциации потребителей Армении Мелита Акопян. «Власти страны должны выработать политику сдерживания цен, как это делается в цивилизованных странах мира», – заявила она.
По ее словам, предпраздничная политика цивилизованных стран по снижению цен в несколько раз направлена на ублажение потребителей, в Армении же наблюдается противоположная ситуация. «Хозсубъекты повышают цены, 80% из которых являются импортерами, в результате, потребитель оказывается в безысходном положении», – добавила Мелита Акопян. В связи с этим председатель Национальной Ассоциации потребителей призвала соответствующие органы властей повысить свою оперативность и внимательно следить за развитием событий в этот период.