7 Դեկտեմբեր 2010 - 10:44 AMT
«Կայացման փուլից հետո 2011-ը մենք դիտարկում ենք որպես Հայաստանում Բիբլոս բանկի գործունեության իրական մեկնարկի տարի»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Բիբլոս բանկ խմբի գլխավոր տնօրեն դոկտոր Ֆրանսուա Բասսիլը: Նրա խոսքերով, այդ նպատակով և նոր ղեկավարությամբ բանկը մտադիր է զարգացնել վարկային պորտֆելը` շեշտը դնելով ՓՄՁ-ների վրա: «Մենք պատրաստվում ենք աջակցել ընկերությունների զարգացմանն արդյունաբերության և արտահանման ոլորտում` դրանով կրճատելով երկրի կախվածությունն արտահանումից»,- ասել է նա:
Բասսիլի խոսքերով, Բիբլոս բանկ խմբի մայր ընկերությունը նույնպես պատրաստ է աջակցել ծրագրերի զարգացմանը, և ընթացիկ տարվա ընթացքում այն արդեն տրամադրել է երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցներ 10 մլն դոլարի չափով: «Վերջերս մենք պայմանավորվել ենք ևս երկու վարկային գիծ ստանալու մասին` ՎԶԵԲ-ից և OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամից, յուրաքանչյուրը 5 մլն դոլար արժողությամբ»,- ասել է նա և հավելել, որ նախատեսվում է նաև մեծացնել մանրածախ վարկավորման ծավալը` հատկապես շեշտը դնելով հիփոթեքային վարկավորման վրա:
Իր հերթին, «Բիբլոս բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանը հաղորդել է, որ ընթացիկ տարվա արդյունքներով բանկի վարկային պորտֆելը կկազմի շուրջ 12.5-13 մլն դոլար, ինչն անցյալ տարվա ցուցանիշից ավելի է 42 տոկոսով, իսկ 2011-ին պորտֆելի աճը պետք է կազմի 60-70 տոկոս:

«После периода становления, 2011 год мы рассматриваем как год реального начала деятельности Библос Банка в Армении», – сказал на пресс-конференции в Ереване генеральный директор группы Библос Банк доктор Франсуа Бассил. По его словам, с этой целью и с новым руководством банк намерен развивать кредитный портфель, делая акценты на МСБ. «Мы собираемся содействовать развитию компаний в сфере промышленности и экспорта, тем самым сократить зависимость страны от импорта», – сказал он.
По словам Франсуа Бассиля, головная компания группы Библос Банк также готова содействовать развитию программ, и в течение текущего года она уже предоставила долгосрочные финансовые средства в размере $10 млн. «Недавно мы договорились о получении еще двух кредитных линий – от Европейского банка реконструкции и развития и Фонда международного развития OPEC, каждая по $5 млн.», – сообщил он, добавив, что планируется также увеличить объем розничного кредитования, особенно делая акценты на ипотечное кредитование.
В свою очередь генеральный исполнительный директор ЗАО «Библос Банк Армения» Арарат Гукасян сообщил, что по итогам текущего года кредитный портфель банка составит порядка $12,5 – 13 млн., что больше показателя прошлого года на 42%, а в 2011 году рост портфеля должен составить не менее 60-70%.