7 Դեկտեմբեր 2010 - 12:27 AMT
Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրով նախատեսվում է վերականգնել մոտ 143.6 կմ ճանապարհահատվածներ
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը դեկտեմբերի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի Տրանսպորտային ծրագրերի ղեկավար Բենջամին Գերիկեին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրի իրականացման ընթացքը, Նոր Մայրուղիներ ծրագիրը (Ճանապարհային ակտիվների պահպանության ծրագիր) եւ Համաշխարհային բանկի կողմից դեկտեմբերի 6-ին կազմակերպված «Հայաստանում տեղական նշանակության ճանապարհների ընթացիկ պահպանման բարելավում» թեմայով աշխատաժողովի արդյունքները:
Նախարար Մ.Վարդանյանը ներկայացնելով Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրի ընթացքը` տեղեկացրել է, որ ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է հանրապետության ինը մարզերում վերականգնել մոտ 143.6 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհահատվածներ: Ընդ որում, մոտ 130.1 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհահատվածների վերանորոգման աշխատանքները գրեթե ավարված են և ընթանում են շահագործման ընդունման աշխատանքները: Երեք պայմանագրերի (Մեծամոր-Գայ-Հովտաշատ, Գագարի-Գեղամավան և Մ4-Քաղսի) ավարտի ժամկետը սահմանված է 2011թ.-ը:
Նախարարը տեղեկացրել է նաեւ, որ ծրագրի շրջանակներում Գյուլագարակ գյուղում իրականացվում է ճանապարհային անվտանգության բարելավման փորձնական նախագիծ:
Անդրադառնալով Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող «Ճանապարհային ակտիվների պահպանության» ծրագրին` Մ.Վարդանյանն առաջարկել է այն անվանել «Ճանապարհային ակտիվների կառավարում», ինչպես նաեւ նոր ծրագրում ներառել ճանապարհների անվտանգության աուդիտի գաղափարը, կարողությունների ձեւավորման, ճանապարհների կառավարման եւ պահպանման հարցերը:
Ինչպես հայտնում է նախարարության մամլո ծառայությունը, Հայաստանում Համաշխարհային բանկի Տրանսպորտային ծրագրերի ղեկավար Բենջամին Գերիկեն ընդունել է նախարարի առաջարկները եւ խոստացել այն ներկայացնել բանկի քննարկմանը:

Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян принял руководителя транспортных программ Всемирного банка Бенджамина Герике.
Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства, в ходе встречи был обсужден процесс реализации программы «Улучшение дорог, имеющих жизненно важное значение», программы «Новые магистрали» (Программа сохранения дорожных активов), а также результаты рабочей конференции на тему «Улучшение текущего сохранения дорог местного значения в Армении», организованной 6 декабря Всемирным банком.
Глава министерства, представив ход реализации программы «Улучшение дорог, имеющих жизненно важное значение», сообщил, что в рамках этой программы планируется в девяти областях Армении восстановить участки дорог общей протяженностью в 143,6 км, причем строительные работы 130,1 км уже подходят к завершению, идет работа по приему в эксплуатацию. Срок завершения трех договоров (Мецамор-Гай-Овташат, Гагарин-Гегамаван и М4-Кахси) – 2011г.
Касаясь программы «Сохранение транспортных активов», Манук Варданян предложил переименовать ее в программу «Управление транспортными активами», а также внедрить в новую программу понятие аудита безопасности дорог, вопросы формирования возможностей, управления и сохранения дорог.
Со своей стороны Бенджамин Герике принял во внимание предложения министра и пообещал представить их на обсуждение ВБ.