7 Դեկտեմբեր 2010 - 12:30 AMT
Դեկտեմբերի 8-ին պաշտոնապես կմեկնարկի «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիրը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հաղորդել Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամում, կամփոփվեն պիլոտային փուլի արդյւոնքները և կազդարարվի հաջորդ փուլի մեկնարկը: Ծրագրի հիմնական փուլին անցման նպատակով կատարվել է ամբողջ Հանրապետության տարածքով վաճառակետերի քարտեզագրում, նախնական ընտրություն, որը կապահովի երկրի 100 տոկոսանոց ծածկույթ: Մշակվել են դասընթացներ` ընտրված վաճառակետերի աշխատակիցների վերապատրաստման համար:
Հիմնական փուլին անցումից հետո նախատեսվում է իրականացնել արտադրող ընկերությունների և դրանց լոգիստիկ կենտրոնների ընտրություն և հաստատում,մասնակից ֆինանսական կազմակերպությունների (բանկերի) ընտրություն և հաստատում, վաճառքի կետերի ընտրություն և հաստատում, համակարգիչների կոնֆիգուրացիաների ընտրոթյուն և հաստատում:
Ծրագրի գլխավոր նպատակն է ընդլայնել համակարգիչների տարածումը:
Ծրագիրը նպատակ ունի`խթանել համակարգիչների տարածումը Հայաստանում` մատչելի և որակյալ համակարգիչներ գնելու հնարավորություն ստեղծելով նաև մարզերի բնակիչների համար, նպաստել Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի զարգացմանը` խթանելով համակարգչային տեխնիկայի և ծրագրային ապահովման մշակման շուկաների զարգացումը: Նախատեսվում է նաև խթանել ինտերնետի տարածումը` բարձրացնելով օնլայն ծառայություններից օգտվողների թիվը և հիմք ստեղծելով էլեկտրոնային ծառայությունների ներդրմանը կառավարության, գործարար հատվածի, կրթական հաստատությունների շրջանակում:
Ծրագիրն իրականացնում են ՀՀ կառավարութունը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, Hewlett-Packard և Microsoft կորպորացիաները, «Յունիքոմփ» և ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկի աջակցությամբ:

7 Декабрь 2010 - 12:30 AMT
Официальный старт государственной программе “Компьютер для всех” будет дан 8 декабря. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Фонда “Инкубатор предприятий” с целью обеспечения перехода с пилотной части программы к основной, были картографированы точки продаж компьютерной техники по всей Армении, а также был сделан выбор основных магазинов для обеспечения 100% покрытия и разработаны учебные программы для сотрудников отобранных магазинов.
В связи с переходом к основной части программы запланирован отбор компаний-производителей и их центров логистики, финансовых компаний (банков), центров торговли компьютерной техникой, конфигураций компьютеров, организация продаж компьютеров в регионах Армении.
Проект «Компьютер для всех» реализуется правительством РА, фондом «Инкубатор предприятий», корпорациями Hewlett-Packard и Microsoft, при содействии компании «Юникомп» и АКБА-Кредит Агриколь банка. Пилотная часть проекта была запущена 22-го сентября 2009 года. В рамках программы, население получило возможность приобрести компьютеры по рыночным ценам. Основной целью программы является повышение уровня компьютеризации домашних хозяйств страны как минимум до 50 %. Всемирный Банк выразил готовность профинансировать программу в размере $3 млн. Также ведутся переговоры с компанией Microsoft о предоставлении скидок на программное обеспечение в рамках программы. Планируется, что в проекте примут участие как минимум 2 поставщика компьютеров – интерес к программе уже выразили 5 компаний.